Kar tatilinde nöbet ödenir mi? Açıklandı

Kar tatili kış mevsimlerinde gördüğümüz bir kavram. Ülkemizin kış mevsiminde bolca kar yağışı alan bölgelere sahip olması nedeniyle kar yağışlarında eğitim öğretime de ara veriliyor. Bu esnada ders dışı görevde veya nöbeti olan öğretmenler ise kar tatilinde nöbet ödenir mi? sorusuna yanıt arıyor. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı net yanıtı verdi.

Kar tatilinde nöbet ödenir mi? sorusunun yanıtı olumsuz oldu. MEB, kar tatilinde nöbet ücreti ödemesi başta olmak hangi ek ders ücretlerinin verilip verilmeyeceğine dair görüş bildirdi.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle kar tatili yapılan günlerde yapılamayan İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kursu ek ders ücretlerinin ödenip ödenmeyeceği konusunda bir sendikanın talebi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı görüş bildirdi.

“Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin kar yağışı nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği iş günlerinde, kendilerine verilmiş ders görevi varsa, (İlkokullarda Yetiştirme Programı dahil, ders dışı eğitim çalışmaları ile nöbet görevi hariç) bu ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.” dedi.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et