Kar tatilinde ek ders veya DYK ödenir mi?

Ülkemiz yağış anlamında dolu dolu bir kış mevsimi geçiriyor. Özellikle mart ayı tam olarak kapıdan baktırdı. Bu zorlu hava koşulları ilk olarak eğitimi etkiliyor. Bir çok ilimizde okullar ve DYK’lar tatil ilan ediliyor. Peki kar tatilinde ek ders veya DYK ödemesi yapılıyor mu? Öğretmenler kar tatilinde ek ders ücreti alır mı? kurs öğretmenlerine kar tatilinde DYK ödenir mi?

Öğretmenler ek derse bir hayli önem veriyorlar. Maaşa ek olarak haftada girmek zorunda oldukları ders sayısına ek olarak derse girmeleri durumunda ek ders ödemeleri her ay başında hesaplarına yatıyor. Öte yandan bu ay çok sık kar tatili ilan edilince kar tatilinde ek ders konusu merak edildi.

Diğer yandan ülkemizde Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ekstra ücret almak isteyen öğretmenler de mevcut. Fakat olumsuz hava koşulları bunları da etkileyince kar tatilinde dyk ödenir mi? sorusu bir diğer merak konusu oldu.

Kar tatilinde ek ders

KAR TATİLİNDE DYK ÖDENİR Mİ?

Bu konuda daha önce bir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazı şu şekilde;

“Eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin, kar yağışı nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği iş günlerinde fiilen yerine getiremedikleri destekleme ve yetiştirme kurslarındaki aylık karşılığı ders ve varsa ek ders görevlerini yapmış sayılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.”

Yani kar tatilinde DYK ücreti ödenmelidir. Henüz bu ücretleri alamayanlar bağlı bulundukları müdürlükler ile görüşebilirler.

KAR TATİLİNDE EK DERS ÖDENİR Mİ?

Bu konuda 2019’a kadar cevap olumsuzdu. Fakat 2019’da şöyle bir yazı yayınlandı;

“(1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Yani öğretmen, ek ders gününde kar tatili ilan edilmişse de ek ders ücretini almaya devam edebilir.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et