Kapanma döneminde çocuklarınıza önereceğiniz 10 telefon veya bilgisayar oyunu

Tam kapanmanın 5.günü de geride kalmak üzere. 18 günlük bu tam kapanma sürecinde bir çok vatandaş gibi çocuklar da evlerinde kalıyor. Okulların, kursların veya vakit geçirilebilecek yerlerin kapanması ile birlikte çocuklar ve gençler evde verimli vakit geçirmenin yollarını arıyor.

Teknoloji çağında güzel vakit geçirmenin yollarından biri de oyunlar. Uzun zamandır hayatımızda olan bilgisayar oyunlarının yanı sıra son dönemde telefon oyunları da her yaştan insana hitap etmeye başladı. Fakat teknoloji çağında bir çok içerikte olduğu gibi telefon veya bilgisayar oyunlarında da seçici olmak çok önemli. Bilgisayar veya telefon fark etmeksizin oyun içerikleri her yaşa uygun olmuyor. Ayrıca bir çoğu eğlence amaçlı olan bu oyunların yanında çocuğunuza hem güzel vakit sunabilecek, hem de eğitsel olarak değeri bulunan oyunları seçmek kapanma döneminde çocuklarınızın sıkılmadan vakit geçireceği ve kendisine değer katabileceği zamanı ortaya çıkarmak açısından önemli.

Yeni Eğitim olarak kendimizin de deneyimlediği ve eğitsel olarak değerli bulduğumuz 10 adet telefon veya bilgisayar oyunu içeriğini sizler için derledik.

EĞİTİCİ İÇERİKLERİ TAKİP ETMEK İSTER MİSİN? TIKLA-BİZİ İNSTAGRAM’DAN TAKİP ET

EĞİTİCİ BİLGİSAYAR OYUNLARI

1- Kerbal Space Program (Tavsiye edilen en düşük yaş 13)

2011 yapımı bu oyun hem bilgisayarda, hem de Playstation 4’te oynanabiliyor. Kerbal adlı bir yıldız sisteminde geçen oyun, dünya atmosferi ile neredeyse birebir aynı şartlarda olan bir gezegenden roket fırlattığınız bir uzay programı simülasyonu.

Bu oyun sayesinde çocuğunuz hem eğlenecek, hem de uzay ve roket programlarına dair merak geliştirebileceği bir ortam bulacak. Oyunu Steam üzerinden 59 TL’ye indirebilirsiniz.

YouTube video player

2- Total War serisi (Tavsiye edilen en düşük yaş 13)

The Creative Assembly oyunu olan Total War, içerisinde Empire, Rome, Shogun, Atilla, Medivial gibi farklı türleri bulunan bir oyun serisidir. Her oyunda tarihin farklı dönemine giden Total War serisinde tarih, strateji konularında öğretici içerikler bulunmaktadır.

Total War, isimlerine göre şu dönemlerde geçmektedir;

Empire: 1700 sonrası
Medivial: Orta Çağ
Rome: Roma dönemi
Atilla: Hun fetihleri dönemi
Shogun: Ortaçağ Japonyası

Oyunun tüm bir çok serisi Steam üzerinde bulunmaktadır.

3- Minecraft (Tavsiye yaş edilen en düşük yaş 10)

Bazı İskandinav ülkelerinde eğitim sistemine bile girmiş olan Minecraft, yüksek bilgisayar donanımı istemeden çocuğunuza eğitici ve güzel zamanlar sunuyor  -Gerçi çocuğunuzun siz tavsiye etmeden Minecraft’tan haberi vardır-

İsveçli geliştirici Markus Alexej Persson tarafından geliştirilen Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yaptığınız, bambaşka dünyalar inşa edebildiğiniz, sınırsız içerik sunan bir oyundur.

Minecraft bir çok oyun satış platformundan indirilebilir.

4- Poly Bridge (tavsiye edilen en düşük yaş 7)

Bir bölgeden öbür bölgeye köprüler inşa ederek geçmenizi sağlayan Poly Bridge 1 ve 2 olmak üzere iki oyun çıkarmış olan Dry Cactus adlı firmanın oyunudur. Dünyada bir çok oyun yayıncısının da beğenerek oynadığı oyun strateji ve mantık gelişimi açısından faydalı bir içerik sunuyor.

Oyunun ilk versiyonu 18 liradan, ikincisi ise 30 liradan Steam üzerinden satın alınabilir. Oyun fazla bir sistem gereksinimi talep etmemektedir.

5-Sonic Generation Collection (Tavsiye edilen en düşük yaş 5)

Oyun tarihi kadar eski olan Sonic karakterinin 2011 yılında 20. yılına özel çıkan özel oyunu olan Sonic Generation Collection, 3 boyutlu dünyada platform mantığı ile ilerleyen bir oyun. Küçük çocuklara bilgisayarda güzel vakit geçirirken görsel hafızalarını da besleyebilecek güzel bir içerik sunan Sonic, Steam üzerinden 7.5 TL’ye alınabilir.

EĞİTİCİ TELEFON-TABLET OYUNLARI

1- TRT Bil Bakalım (Tavsiye edilen en düşük yaş 13)

Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurumu tarafından Android ve iOS için ortak sunulmuş olan bu oyun bilgi yarışmaları içeriyor. Uygulamadaki diğer adaylar ile yarışabildiğiniz oyunda kategoriler TRT tarafından seçiliyor.

2- Astronomy for Kids (Tavsiye edilen en düşük yaş 7)

İngilizce olan bu oyun, çocuklarınıza astronomi ve gezegenler hakkında doyurucu bilgi vererek bu kapanma döneminde eğitimine büyük katkı sağlayabilir.

Oyun Android ve iOS için ücretsiz sunulmuştur.

3– Human Fall Flat (Tavsiye edilen en düşük yaş 5)

Litvanyalı stüdyo No Brakes Games tarafından yapılan bu oyun bilgisayarlar dışında Android ve iOS sistemler için de bulunmaktadır. Fizik kanunları konusunda son derece öğretici olan oyun ayrıca eğlenceli yapısı ile çocuğunuzun sıkılmasının önüne geçebilir.

Oyun Play Store ve App Store’dan indirilebilir.

4- Khan Academy Kids (Tavsiye edilen en düşük yaş 5)

Bu oyun çocuğunuzun hem erken yaşta İngilizce’ye hakim olmasına, hem de çeşitli bulmaca ve oyunlar ile zihinsel gelişimine yönelik güzel bir içerik sunuyor. Dünya’da son derece popüler olan oyun çocuğunuzun mental gelişimine katkı sağlayabilir.

5- TRT Çocuk Anaokulum (Tavsiye edilen en düşük yaş 4)

Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun çocuklara özel içeriği TRT Çocuk Anaokulum, küçük çocuklarımız için bir anaokulu-kreş simülasyonu sunuyor. Bu oyun ile hem güzel vakit geçirilebilir, hem de eğitici içerikler görülebilir. Oyun Android ve iOS için indirilebilir durumda.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et