Kanada Başbakanı Trudeau; “İslamofobi’ye geçit yok”

Dünya’da İslam düşmanlığı (İslamofobi) her geçen gün artarken, batılı bazı liderler sağduyu göstererek konu ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Bu isimlerin başını ise Kanada‘nın başarılı lideri Justin Trudeau. Son olarak ülkesinde İslamofobi Ulusal Zirvesi düzenlenmesine ön ayak olan Trudeau, Müslüman düşmanlığına ülkesinde kesinlikle izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

İslamofobi Ulusal Zirvesi önceki gün Kanada’da yapıldı. Zirvede bir çok bakan, resmi kurum yöneticileri ve Müslümanlara ait Sivil Toplum Kuruluşu liderleri katıldı. Pandemi nedeniyle online düzenlenen zirvede konuşan Kanada Başbakanı; “Çok net olalım, Kanada’da İslamofobiye yer yok. Ancak bu nefret bir günde ortadan kaldırılabilecek bir şey de değil” ifadelerini kullandı.

AŞIRI SAĞ NEFRET GRUPLARINI YASAKLIYORUZ

Zirvede Müslüman topluluk liderleri ile görüştüklerini ve önemli ilerlemeler kaydettiklerini aktaran Trudeau;

“Müslüman Kanadalıları korumak için harekete geçmeye devam edebileceğimiz somut yollar belirledik ve bu nefreti ne zaman ve nerede ortaya çıkarsa çıksın ortadan kaldırma taahhüdümüzü yeniden teyit ettik. Hükümet olarak camileri ve toplum merkezlerini korumak için yatırım yapıyoruz. Çevrim içi fanatizmi ve radikalizmi yıkıyor ve aşırı sağ nefret gruplarını yasaklıyoruz. Ülke çapında Müslüman Kanadalılarla birlikte herkesin hoş karşılandığı, güvende ve saygı duyulduğu bir Kanada inşa etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et