Kalemine güvenenler dikkat: Para ödüllü senaryo yarışması başlıyor!

Şuurlu Öğretmenler Derneği (Öğ-Der) daha önce 9 kez yaptığı kısa film senaryosu yarışmasının 10.’su için duyuru yaptı. Eğitim konulu bir kısa film senaryo yarışması düzenleyen Öğ-Der, ilk 3 dereceye girenlere para ödülü başta olmak üzere çeşitli ödüller vereceğini duyurdu.

Yarışmanın para ödülü;

1. ye, 6 000 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve 1.lik Sertifikası,

2. ye, 4 000 TL,   Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve 2.lik Sertifikası

3. ye, 3 000 TL,   Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve 3.lük Sertifikası

2 adet Mansiyon ödülü verilecektir. Her bir mansiyon ödülü kazanana da 1 500 TL, Milli Şuur Dergisi 1 Yıllık Aboneliği ve Mansiyon sertifikası verilecektir.

Dereceye giren senaryolardan bir veya bir kaçı ÖĞ-DER tarafından filme çekilebilir veya çektirilebilir. Ayrıca yarışmaya gönderilen senaryolardan yayınlanmaya değer görülenleri bir araya getirilerek kitaplaştırılacaktır.

YARIŞMA KONUSU

Amacı sinema dünyasına ‘eğitim’ konulu bir kısa film kazandırmak olan Öğ-Der, konu ile ilgili tanıtım yazısında;

“Eğitim temasına değinen ya da işleyen kısa film senaryoları drama tarzında yazılabilir. Eğitim temasından kastedilen sadece okullarda yapılan resmi eğitim değildir. Eğitimin anlamı ve evreni çok geniştir. Okul eğitimi dışında usta -çırak ilişkisinden aile içi eğitime hayvan eğitiminden bir sporcunun ve ya sanatçının eğitimine kadar içinde kendini geliştirme ve yetiştirilme olan her türlü olay ve karakter bu senaryo yarışmasına konu olabilir. Eğitim, eğitim ve sağlık veya eğitimde adalet gibi birçok alt başlığın yer aldığı geniş bir alandır. Hz. Muhammed’in (sav) dediği gibi ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz’ hadisi eğitimin hayatın her alanında ve her yaşta olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu yüzden eğitim temalı senaryolar eğitimde öğretmenin, öğrencinin önemi kadar örgün eğitim dışındaki eğitim olaylarına ve kişilerine de odaklanabilir.”

KATILIM ŞARTLARI

ÖĞ-DER tarafından açıklanan katılım şartları şu şekilde;

 • Senaryo milli ve manevi değerlere uygun olmalı
 • Gönderilecek senaryo özgün, daha önce yayınlanmamış ve tüm hakları yazara ait olmalıdır. Eğer bir eserden faydanılmışsa eser sahibinin izni olmalı
 • Senaryoların filme çekilmesi ve kitaplaştırılması konusunda ekte verilen muvafakat imzalanmalıdır.
 • Senaryolar, Courier New yazı karakteri ile 1,5 satır aralığı ve 12 punto büyüklüğünde hazırlanmalıdır.
 • Senaryolar en fazla 10 sayfadan oluşmalıdır. Her bir sayfanın 1-1,5 dakika uzunluğunda kısa filme karşılık geleceği varsayılmaktadır.
 • Senaryoların uygulanabilir içeriğe sahip olması, mekan, kostüm, oyuncu sayısı, efekt ihtiyacı, tahmini çekim süresi gibi prodüksiyon maliyetleri de değerlendirmede dikkate alınacaktır.

BAŞVURU TARİHİ-YERİ-ŞEKLİ

Başvurular 12 Kasım 2021 saat 19.00’a kadar alınacak. Başvuru adresi;

Öğ-Der Şuurlu Öğretmenler Derneği: Ziyabey Caddesi 1420 Sokak No:2/1 Balgat

Bu adrese bizzat veya posta yolu ile senaryolar iletilebilir.

öğ-der senaryo yarışması

YARIŞMA JÜRİSİ

 • Cafer ÖZGÜL (Senarist-Yönetmen)
 • Gülçin İÇÖZ (Senarist)
 • Gürsel ATEŞ ( Yönetmen)
 • İbrahim DEMİRKAN (Öğretmen-Senarist)
 • Ümit ALTUN ( Radyo TV öğretmeni)
 • İdris ŞAHİN (Yapımcı Yönetmen)

Bir Cevap YazınCevabı iptal et