Kadın Üniversitesi kuruluyor? Baraj puanı kaç olacak?

Eğitimde kadınlara yönelik yatırımlar gün be gün artıyor. Sosyal bir politika olarak kadın eğitimini destekleyen devlet bu kapsamda yeni bir projeyi hayata geçirdiğini açıkladı. 26 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre Kadın Üniversitesi kuruluyor. Kadınları doğrudan ilgilendiren bu haber ile birlikte Kadın Üniversitesi baraj puanı da merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir Japonya ziyaretinde dile getirdiği Kadın Üniversitesi gerçek oluyor. 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda bu konuda da bir adım atılmıştı. Japonya’dan görülen ve ülkemizde de büyük bir misyon yüklenecek olan Kadın Üniversitesi;

  • Kız öğrencilerin ülkede farklı derecelerde yükseköğretime katılımlarının değerlendirilmesi
  • Sorun bulunan alanların saptanarak buna yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi

amaçları belirlenmiş durumda.

Kadın Üniversitesi’ne ek olarak, diğer üniversitelerde de başarı kıstası belirlendi. Buna göre ülkemizdeki üniversiteler arasından 2023 itibarıyla en az 2 üniversitenin ilk 100’e ve en az 5 üniversitenin de ilk 500’e girmesi sağlanacak.

KADIN ÜNİVERSİTESİ BARAJ PUANI KAÇ OLACAK?

Bu yıl için artık tercih dönemleri sona erdi. Fakat önümüzdeki yıl, yetiştirilemezse 2023 yılında Kadın Üniversitesi, sadece kadın öğrencilerin alımına başlayacak.

Şu an için bu konuda detaylar henüz belirsiz.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et