Kabine’de gündem öğretmen maaşı

Öğretmen maaşı ile ilgili merak, asgari ücretin belirlenmesi ve zammın yüzde 50’yi bulması nedeniyle gün gün arttı. Milyonlarca öğretmen, 2022 yılında iyi geçinebilmek için memur maaşına gelecek zammın yüksek olmasını istiyor. Öğretmen maaşı ile ilgili son durum bugün, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sırasında değerlendirilecek. Eğitimciler heyecanla zam duyurusu beklemeye başladı.

Öğretmenler 2022 yılı başı için yüzde 5 toplu sözleşme zammı alacaklar. Fakat bunun üzerine enflasyon farkı da gelecek. Onun da yüzde 7-8 bandında olması durumunda yüzde 13 tutarında bir zam geçerli olacak.

Fakat bu yetmiyor. Enflasyon ve döviz kuru tüm vatandaşlar gibi memurların, dolayısı ile öğretmenlerin de sırtında yük. Hal böyle olunca asgari ücretliye gelen zamlardan sonra öğretmen maaşı için de benzer zam beklentisi oluştu.

kabine'de öğretmen maaşı

ÖĞRETMEN MAAŞI KABİNEDE GÖRÜŞÜLECEK

Ek zam artık kesin. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, memurların ve öğretmenlerin maaşının yükselmesi için bakanlık uzun zamandır çalışmalar yürütüyor. Enflasyona ve döviz kuruna ezdirmemek ilk amaç.

Konu ile ilgili çalışmalar kabinede yapıldıktan sonra ek zam noktasında meclise sunulacak teklifler açıklanacak.

Ek zammın en geç Şubat ayında öğretmen maaşlarına yansıtılması bekleniyor. Beklenti yüzde 30’a kadar çıkacak rakamlar.

Bu noktada Memur-Sen’in de uzun süredir Çalışma Bakanlığı’na baskı yaptığı biliniyor. Öğretmen maaşı konusunda yapılacak çalışmalara uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik kavramlarının da ekleneceği biliniyor.

Öğretmenler artık bu zammı bekliyor ve geçim derdine düşmüş durumdalar. Önümüzdeki bir iki ay bu konuda son derece kritik olacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et