İstihdam Garantili Eğitim geliyor! Bakan Özer açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer gençlere çok önemli bir iş fırsatı müjdesini verdi. Lise ve üniversite mezunlarına yönelik istihdam garantili eğitim ile binlerce, on binlerce, belki yüz binlerce işsiz mezun iş bulacak. Konu ile ilgili ilk detaylar Mahmut Özer tarafından açıklandı.

Açıklanan ilk detaylara göre lise ve üzerinde eğitime sahip olan kişiler isterlerse istihdam garantili eğitim alabilecekler. Eğitime dair ilk detaylar işsiz bir çok genç için umut vaat edici nitelikte görünüyor. Milyonları aşan genç işsizliğini çözebilecek bir proje tamamlandığında son derece faydalı olacak.

İstihdam Garantili Eğitim

EĞİTİM DETAYLARI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından ilk açıklanan bilgilere göre;

  • Lise, üniversite, yüksek lisans, doktora gibi mezunlar isterlerse eğitim alacak
  • Eğitimler 6-8 ay arasında sürecek
  • Eğitimler ihtiyaca yönelik olacak
  • Türkiye’de yaygın bir şekilde açılacak ve uygulanacak.
  • Başvuruların bu ay içinde alınması bekleniyor

Konu ile ilgili açıklamasında Mahmut Özer şu ifadeleri kullanıyor;

“Bu ay itibarıyla lise ve üniversite mezunu gençlerin istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi programını 6-8 ay gibi kısa sürede tamamlama ve istihdam garantili iş gücü piyasasına geçme imkanı getiren programı başlatıyoruz. Buradaki çıkış noktamız şu; herhangi bir alanda örneğin kaynakçılık alanında eleman bulmayla ilgili ciddi bir ihtiyaç söz konusuysa, bu alanla ilgili tüm işletmelerle bir araya gelip o eleman ihtiyacını, mesleki eğitim merkezlerinden mezuniyeti 4 yıl beklemeden kısa sürede karşılamak için 6 veya 8 aylık bir eğitim tamamlama programı düzenlemek.

Buraya lise, üniversite mezunlarından katılımını, eğitimin tamamen eleman ihtiyacını karşılamak isteyen sektörler tarafından verilmesini ve başarılı olanların 6 ay sonra, mezun oldukları zaman da istihdamını sağlamak. Bu programı, bu aydan itibaren artık yavaş yavaş tüm Türkiye’de yaygın bir şekilde hizmete açacağız. Mesleki eğitim merkezi tamamlama programları, istihdam garantili olacağı için ilgili kentlerde sürecin başlatılması, ilan edilmesi ve o ilana başvurular alınarak süreç idame ettirilecek.”

BAŞVURULAR ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı detayları tamamlıyor. Başvuruların önümüzdeki bir iki hafta içerisinde açılması bekleniyor. Hedef 1 milyon kişinin bu eğitimlerden faydalanması.

BAŞVURULAR AÇILDIĞINDA KAÇIRMAMAK İÇİN TIKLA-TAKİP ET

Bir Cevap YazınCevabı iptal et