İngiltere eğitimde salgının yaralarını böyle saracak

İngiltere – Dünya genelinde Koronavirüs salgınının en çok etkilediği yerlerden biri de eğitim. Dünya genelinde okulların uzun zamandır yüz yüze eğitime geçememesi nedeniyle bir çok öğrenci eğitimden yoksun kaldı. Her ne kadar gelişen teknoloji ile uzaktan eğitim olanakları eğitim kayıplarını bir nebze giderse de, dünyada teknolojinin henüz fiziksel ortamda eğitimi karşılayacak kadar gelişmediği sonucu da önümüze çıktı.

Uzaktan eğitim en çok ‘ekonomik olarak dezavantajlı’ kesimleri etkiledi. Bir çok ülkede pandemide de eğitim olanakları gelişmemiş olan kesimler, salgının eğitimdeki sonuçlarını doğrudan yaşadı.

Bu durumun farkına varan İngiliz Hükümeti, eğitim politikasında yeni bir adım atmaya karar verdi. Ülkenin Kuzey ve Orta kesimlerinde seçilen 50 okulda ‘yeniden inşa programı’ başladı.

Haziran 2020’de Boris Johnson tarafından açıklanan 1 milyar sterlinlik bir programın sıfırdan alınmasını ifade eden program kapsamında ülkede ‘geri kalmış’ yerlerde eğitim programına ‘reset’ atılıyor.

Uzun zamandır ülkenin geri kalmış yerlerinde ‘eğitim seviyesini yükseltme’ vaadi bulunan Johnson hükümeti, bu vaadi gerçek kılmak için harekete geçmeye başladı. 50 okulda başlayan yeniden inşa programına ek olarak ülkenin yine dezavantajlı yerlerine 21 yeni ücretsiz okul yapıldı.

10 YILLIK PROGRAM

İngiltere Eğitim Bakanı Gavin Williamson, söz konusu yeniden inşa programının yüzlerce okulun dönüştürülmesini kapsayan ve on binlerce çocuğun eğitimini iyileştirmeye yönelik ortaya konan 10 yıllık bir program olduğunu söyledi.

21 yeni ücretsiz okuldan 15.500 çocuğun faydalanacağını belirten Williamson; “”Tüm çocukları bir an önce eğitime geri döndürmeye kararlıyım. Salgının her gence başarılı olma, ilerleme ve potansiyellerini gerçekleştirme fırsatı vermenin önünde durmasına izin vermeyeceğim” dedi.

İlk aşamadaki yeniden inşa ve yenilemeler, yeni sınıflar, fen laboratuvarları, spor salonları ve yemek odaları dahil olmak üzere bir dizi gelişmeyi kapsamakta. İngiltere’de pek çok eğitimci bu projeyi destekliyor ve olumlu karşılıyor. İngiltere salgına rağmen eğitime yaptığı yatırımlar ile bu zor dönemden bir adım önde çıkmanın peşinde.

Dünyada eğitim alanında farklı bir yeri olan İngiltere, pandemili bir dünyada bakalım eğitimde ne yapacak? Nasıl bir örnek olacak?

Bir Cevap YazınCevabı iptal et