İngiliz Teknik Direktör: “Irkçılığın çaresi eğitimdir”

Avrupa’da her geçen gün artan Irkçılık vakaları futbola da bulaşıyor. İngiltere’de son olarak Crystal Palace takımının oyuncusu Wilfried Zaha, sosyal medyadan aldığı ırkçı mesajlar sonrası isyan edince ülkede bir kez daha Irkçılık konuşulmaya başladı. Konu ile açıklamalar yapan Crystal Palace futbol kulübünün İngiliz teknik direktörü Roy Hodgson, artık konu ile ilgili eğitimin şart olduğu vurgusunu yaptı.

Geçtiğimiz hafta Zaha dışında Manchester United ve West Bromwich Albion takımlarının siyahi oyuncuları da ırkçı saldırılara maruz kaldı. Ada’da şu an bir numaralı gündem maddelerinden biri Irkçılık haline gelmiş durumda. Buna dikkat çeken EEoy Hodgson, Crystal Palace takımının resmi web sitesine verdiği demeçte; “Bu iğrenç bir şey” diye başladığı sözlerinde eğitimin önemine dikkat çekti.

EĞİTİM ÖNCELİK OLMALI

Hodgson, verdiği demeçte, artan ırkçılık vakalarının bir kez daha insanları aynı noktaya, yani ‘eğitimin önemine’ getirdiğine vurgu yaptı. “Eğitimli insanların herhangi bir futbolcuya ırkçı mesajlar göndereceğini düşünmüyorum” diyen Hudgson, bu konuda sosyal medya şirketlerinin de artık gereken eğitimi vermesi ve konu ile ilgili güvenlik güçlerinin daha hassas olması gerektiğini belirtti.

Öte yandan İngiltere Premier Lig de bu konuda önemli adımlar atıyor. Irkçılığa Yer Yok (No Room to Racism) kampanyası başlatan Premier Lig yöneticileri, özellikle genç futbolcuları dinsel ve tensel farklılıklar konusunda eğitiyor.

Fakat İngiltere’de bu konuda artık devletin de gereken eğitimleri vermesi ve Irkçılık vakalarını sadece futbolda değil, ülke genelinde engellemek için elinden geleni yapması bekleniyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et