İmzalar Atıldı: Bu Alanda Üniversite Okuyana 6 Bin Lira Burs

Üniversite tercihleri başlamak üzere. Milyonlarca gencimiz iyi bir gelecek için iyi bir üniversite seçmek istiyor. Bu zorlu dönemde elbette öğrencileri endişelendiren bir başka konu burs konusu. Fiyatların her geçen gün artması nedeniyle insanlar burssuz okumakta zorlanıyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen YÖK, petrol ve doğalgaz alanında eğitim görecek öğrenciler adına imzaları attı. Petrol ve doğalgaz alanında eğitim alanlara 6 bin lira burs verilecek.

YÖK ile TP-OTC arasında petrol ve doğal gaz sektörü için yerli ve milli insan kaynağı yetiştirmek amacıyla 12 Nisan’da imzalanan iş birliği protokolü, 2022-2023 akademik yılında yürürlüğe girecek. Bu yıldan itibaren bu bölümleri seçip, buralarda eğitim alacaklar 6 bin lira burs alacaklar.

6 Bin Lira Burs
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Türkiye Petrolleri Offshore Technology Center (TP-OTC) arasında imzalanan iş birliği protokolünce petrol ve doğal gaz alanında eğitim görecek öğrenciler yeni akademik yılda 3 veya 6 bin lira burs alacak. ( YÖK – Anadolu Ajansı )

HANGİ BÖLÜMLERE 6 BİN BURS VERİLECEK?

YÖK’ten gelen açıklamaya göre,

Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalürji ve malzeme mühendisliği programlarına yerleşip kayıt olan ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından hazırlanan yönergede belirlenen diğer şartlara haiz öğrencilere TP-OTC tarafından aylık 6 bin lira eğitim bursu verilecek.

Ayrıca Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarında başarı sırası ilk 25 bin arasında olup üniversitelerin petrol ve doğal gaz mühendisliği, jeofizik mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve çevre mühendisliği programlarına yerleşip kayıt olan ve yönergede belirlenen diğer şartları haiz öğrenciler, TP-OTC tarafından 6 bin lira eğitim bursu alacak.

SONDAJ BÖLÜMÜNE DE 3 BİN LİRA BURS VERİLECEK

Yine YÖK tarafından yapılan duyuruya binaen, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde açılan n “Açık Deniz Sondaj Teknolojisi” ve “Açık Deniz Tabanı Uygulamaları Teknolojisi” bölümlerine yerleşen ve kayıt olan öğrencilere aylık 3 bin lira eğitim bursu sunulacak.

Protokol uyarınca tüm burslar 12 ay boyunca ödenecek ve eğitim süresince başarıya bağlı olarak devam edecek. Eğitim ve öğretimleri süresince eğitim bursundan faydalanan öğrencilerin petrol ve doğal gaz sektöründeki becerilerinin geliştirilmesi amacıyla iş yeri eğitimi veya staj yapmaları da sağlanacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et