İlköğretim ve lise öğrencileri aşılanmalı mı?

Aşılama süreci geçtiğimiz ilkbahar aylarından beri devam ediyor. Yavaş yavaş istenen noktalara gelmeye başlayan aşılama ile ilgili tartışmalara neden olacak bir teklif Bilim Kurulu Üyesi tarafından ortaya atıldı. Bilim Kurulu Üyesi Alper Şener, 12 yaş üstü bazı kişiler için aşılamanın gerekli olduğunu ifade etti.

AŞISIZLAR VAR

Covid-19 sürecinde aşılamanın ilerlemesine rağmen hala hastanede aşısız vatandaşların tedavi gördüğünü anlatan Şener;

“Böyle vakalar görünce çok üzülüyoruz. 70’li, 80’li yaşlarda, 3. doz aşılama zamanı gelen kişiler geliyor. Bakıyoruz bir doz aşı bile olmamış. Niye olmadığını sorduğumuz zaman ise bize, ‘Uygun görmedim. Etrafımdaki konuşmalardan etkilendim.’ gibi cevaplar veriyorlar. Tabii son pişmanlıkları fayda etmiyor. Birçoğu sağlık durumlarının kötüleşmesinin ardından uzun süre yoğun bakım servislerinde tedavi görüyor.”

Aşısızlar arasında Koronavirüs’ü atlatsa da akciğerlerinde hasar kalanların olduğunu da ifade eden Şener, bunların kalıcı olabileceğini vurguladı.

12 YAŞ ÜSTÜNE AŞI TAVSİYESİ

Sağlık Bakanlığı’nın 12 yaş ve üzerine aşıyı ücretsiz uyguladığını hatırlatan Bilim Kurulu Üyesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Alper Şener, Erişkinlerde olduğu kadar 15-18 yaş grubundaki çocuklarda da hastalığın ilk zamanlara göre daha fazla görülmeye başladığını, fakat bunların obezite, şeker gibi hastalıklarla uğraştıklarını vurguladı.

Özellikle 12 yaş üstü obezitesi olanların mutlaka aşılanması gerektiğini vurgularken;

 “Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi ve Sağlık Bakanlığının veri tabanına baktığımız zaman kilolu bireyler, neredeyse 65 yaş üstü bireyler kadar riskli durumdalar. Yoğun bakıma yatış oranı yüksek. Dolayısıyla 12 yaş üstü obez ya da aşırı kilolu bireylerin mutlaka aşı yaptırması gerekiyor. Kovid-19 salgını sürecinde önümüz kış dönemi olduğu için obezlerin özel olarak aşılanması gerekiyor.” 

ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı özellikle aşırı kilolu ilköğretim ve lise öğrencilerinin aşı yaptırması gerektiği noktasındaki uyarılarını sıkça yineliyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et