İlköğretim ve lise öğrencileri aşılanacak mı? Açıklama geldi

Türkiye’de Koronavirüs ile mücadele tüm hızıyla sürerken, mücadelenin en önemli safhası olan aşılama ile ilgili çalışmalar da yapılıyor. Farklı meslek gruplarına aşı randevuları açılmaya devam ediyor. Fakat yayılımın en çok olduğu düşünülen yerlerden olan ‘okullar’ da bir an önce plana dahil edilmek isteniyor. Özellikle ilköğretim ve liselerde eğitimin devamı için okullarda öğrenci ve öğretmenlerin aşılanması bekleniyor. Peki ilköğretim ve lise öğrencileri aşılanacak mı? Konuya dair açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘tan geldi.

ÖĞRETMENLER HIZLICA AŞILANACAK

Aşılamada önceliklerinin öğretmenler olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimin devamı için öğretmenlerin bir an önce ve hızlıca aşılanacağını söyledi. Öğretmenler için yaz ve kış döneminde ayrı planları olduğunu söyleyen Ziya Selçuk, kendilerinin net olarak ‘önce sağlık’ dediklerini, fakat eğitimi de hayati olarak gördüklerini aktardı.

ÖĞRENCİLER KESİN AŞILANMAYABİLİR

Öğrencilerin aşılaması konusunu kendisinin değil, Sağlık Bakanlığı’nın bilebileceğini aktaran Ziya Selçuk;

Eğitimsel kısmıyla biz ilgileniyoruz ama sağlık kısmına ben karışamam. Dünya ülkelerini de izliyoruz. Sağlık Bakanlığımızın da çalışmaları var. Çocuklarımızın sağlığı bakanlığımız tarafından dikkatle ele alınıyor. Çocuklarla ilgili riskin çok düşük olması bizi rahatlatıyor. O zaman “Neden okulu kapatıyorsunuz” diyorlar? Öğretmenlerimiz için bir risk oluşturuyor. Öğretmenlerimiz zarar göreceği için eleştirilebiliriz ama ben öyle bir riske giremem.

dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et