İlber Ortaylı’dan sağlık personeli uyarısı

Ülke son zamanlarda sağlık personellerinin çalışma şartlarını ve maaşlarını tartışıyor. Bir çok nitelikli ve yetişmiş sağlık personeli istihdam öncesi atamalardan şikayetçiyken, atamalarda alınanlarda zorlu koşullardan ve ücretlerden bir hayli şikayetçi durumda. Son olarak bir doktorun 36 saat nöbet sonrası yaptığı kazanın bir hayata mal olması tartışmaları iyice alevlendirdi.

Toplumda saygınlığı ile bilinen Prof. Dr. İlber Ortaylı da bu konuya değindi. Sağlık personelleri ile ilgili Instagram hesabından bir açıklama yapan Ortaylı, dil kurslarının sağlık personeli dolu olduğunu ifade ederken;

“Felemenkçe, İsveççe, Almanca gibi dilleri öğreten kurslar, doktor ve sağlık personeli dolu. Ne yapsınlar ki? Maaşlar ortada; 7-8 Bin TL’ye şu hayat pahalılığında mütehassıs doktor mu çalıştırılır? Üstelik bir de doktor, hemşire dövme modası devam ediyor. Hele en sonuncu hadise (yani üç hemşireyi bir mücrimin esir alması) eğer dış kaynaklı, tipik bir organizasyon değilse şaşarım.

Çünkü pandemi krizinde Batı’daki tıbbi personelin gayret ve beceri yönünden bizimkilere yetişemeyeceği anlaşıldı. Açığı böyle kapatmak istemedikleri ne malum? Deli geçinen herif, ambulansın içinde hastaneye girmiş ve üç hemşiremizi rehin alarak ortalığı birbirine katıyor.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et