Hindistan’da başörtülü öğrenciler okula alınmıyor

İnsan haklarının iki temel maddesi olan eğitim özgürlüğü ve inanç özgürlüğü maalesef bazı zihniyetlere 21.yüzyılda dahi fazla geliyor. Uzay çağının başladığı, artık sanal gerçekliğin konuşulduğu bu günlerde bazı ülkelerde hala başörtülü öğrenciler zulüm görüyor. Bununla ilgili son haber Hindistan’dan geldi.

Devlet politikası olarak maalesef İslamofobik bir çizgi çizen Hindistan, bunca Müslüman nüfusa rağmen inanç özgürlüğüne müdahale etmeye devam ediyor.

Hindistan’dan gelen haberlere göre ülkenin güney eyaletlerinden Karnataka’da bulunan Udupi’de bazı öğrenciler okula alınmıyor. Sebep ise başörtüsü. Başörtülü öğrenciler eğitim hakkından mahrum bırakılıyor.

başörtülü öğrenciler

OKUL KURALIYMIŞ!

Hindistan haber ajansı Press Trust’a konuşan Okul Müdürü Rudra Gowda, bunun bir okul kuralı olduğunu ortaya atarak, başörtülü öğrencileri hiç bir şekilde okula almayacaklarını belirtiyor. 4 öğrencinin başörtülü şekilde girmesi nedeniyle okuldan dışarı çıkartıldıklarını belirten Gowda kararlı görünüyor. Öyle ki bu 4 öğrencinin velilerinin tüm çabalarına rağmen karar değişmedi.

İndependent’ta yer alan habere göre Okul yetkililerinden Yashpal Suvarna, öğrencilerin kurallara uyması, yani başörtülerini çıkarması halinde okula kabul edileceklerini söylüyor.

Üstelik bu ilk olay da değil. Aynı eyalette geçtiğimiz aylarda da benzer bir eğitim krizi yaşanmıştı.

Oysa 1.3 milyarlık nüfusunun yüzde 14’ü ile Hindistan en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülkelerden biri. Fakat ülkede Müslümanlara yönelik baskı her geçen gün artıyor. Hal böyle olunca da ortaya büyük mağduriyetler çıkıyor. Çözüm ise maalesef hükümetin politikaları ile bulunacak gibi değil.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et