Hazırlık sınıfını geçemeyince ne olur?

Ülkemizde başta İngilizce eğitim veren bölümler olmak üzere, üniversitelerin bir çok bölümünde hazırlık sınıfı yer almakta. Bu sınıflardan bazıları yabancı dilde eğitim verecek bölümlerde, bir kısmı ise sadece İngilizce’ye ihtiyaç duyulan bölümlerde geçerli oluyor. Üniversitelerin bazı bölümlerinde hazırlık sınıfı zorunlu, bazılarında ise zorunlu değil. Peki hazırlık sınıfını geçemeyince ne olur?

Hazırlık sınıfı üniversitelerin bir çok bölümünde var. Bunların bir kısmı gönüllü, sadece İngilizce seviyesini arttırmak isteyenlerin katıldığı ve 1 sene süren türden. Zorunlu olanı ise öğretim dili en az %30 oranında veya tamamen İngilizce olan programlardır.

HAZIRLIK SINIFINI GEÇEMEZSEK NE OLUR?

Eğer hazırlık sınıfında, 1 yıllık eğitimin ardından başarı gelmezse, öğrenciler bir sonraki dönem başında kendi alanlarında Türkçe bir programa devam etmek için tercih verirler. Örneğin makine mühendisliği İngilizce okuyorsunuz. Eğer hazırlık sınıfını geçemezseniz Türkçe bir bölümde devam etmek zorunda kalırsınız.

Fakat eğer ki öğrenci sadece gönüllü hazırlık sınıfı okuyorsa ve devam edeceği program İngilizce değilse normal öğretime, kendi bölümünde devam sağlayabilir.

Öte yandan geçtiğimiz yıl zorunlu hazırlıkta başarısız olmuş olan öğrencilerin tercih dönemleri 26 Ekim’de başladı. 2021 Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarında Başarısız Olan Öğrencilerin Türkçe Öğretim Yapan Yükseköğretim Programlarına Yerleştirilme İşlemleri 4 Kasım 2021’e kadar alınacak.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et