Hangi öğretmenlerin ataması kolay yapılıyor? Atama açısından avantajlı öğretmenlik bölümleri

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile birlikte öğretmenlik artık bir kariyer mesleğine dönüştü. Böylece önümüzdeki dönemde öğretmenlik mesleği daha cazip bir hale gelecek. Bu alanda eğitim almak isteyenler elbette öğretmenliğe en başından beri gönül veriyor. Bu amaçla eğitim fakültelerinde okuyan veya bölüm sonrası formasyon alan bir çok kişi mevcut. Fakat yine karşımıza kocaman bir atama duvarı çıkıyor. Ülkemizdeki atamaların yetersizliği, bu alanda ne çalışma yapılırsa yapılsın gençleri korkutuyor. Yine de bu alana gönül veren gençlerimiz hangi öğretmenlerin ataması kolay yapılıyor? sorusuna yanıt arıyorlar. Atama açısından avantajlı bölümler elbette mevcut.

Öğretmen atamaları her yıl belirli sayıda yapılıyor. Sayı 20 ila 30 bin arasında değişiyor. Fakat bu sayı o kadar yetersiz ki bu alanda eğitim almış gençlerimiz ya farklı mesleklere yöneliyor, ya da yıllar süren atamadan ümidi kesip ücretli öğretmenlik yapıyorlar.

Hangi öğretmenlerin ataması kolay

HANGİ ÖĞRETMENLİK ALANINDA DAHA ÇOK ATAMA VAR?

Öğretmenlik atamaları elbette sayı açısından yetersiz. Bir çok alanda yeterli atama bulunamıyor. Fakat bazı bölümler ve alanlar atamalarda öne çıkabiliyor. Peki hangi öğretmenlerin ataması kolay?

En çok ataması olan öğretmenlik alanlarına baktığımızda;

  • Sınıf Öğretmenliği

Ülkemizde yıllardır en çok atama sınıf öğretmenliğinde. Bu alanda eğitim alanlar atamaların çokluğu nedeniyle daha rahat atanabiliyorlar. Elbette buna bağlı olarak talep de artıyor. Örneğin atama sayısı 30 binse 5 bini geçen sayılar söz konusu olabiliyor.

  • Özel Eğitim Öğretmenliği

Otizmli, down sendromlu, fiziksel engelli veya üstün zekalı çocuklara eğitim veren bu kişiler üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun oluyor. Atamaları en az sınıf öğretmenliği kadar fazla olabiliyor.

  • İngilizce Öğretmenliği

Milli Eğitim’de yabancı dil, özellikle İngilizce alanına büyük bir eğilme söz konusu. Bu alanda bu nedenle atama sayısı yeterince mevcut. Bu alanda yeterli talep de olmadığı için atanma şansı daha çok diyebiliriz.

  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

Temel eğitimde din eğitimi önemli bir konu. Atama puanı da düşük olan bu alanda atama sayısı 3-4 binin altına pek düşmüyor.

Bu bölümler dışında;

  • İlköğretim matematik öğretmenliği
  • Okul öncesi öğretmenliği
  • Türkçe öğretmenliği
  • Rehberlik

Bu alanlarda her yıl çok sayıda atama görülebilir.

ATAMA AÇISINDAN EN AVANTAJLILARI

Elbette atama sayısının fazla olması her zaman atanacağınız anlamına gelmiyor. Söz konusu alanlara talep de bir hayli yoğun. Bu nedenle mezun-atama dengesi olan bölümlerin mutlaka iyi analiz edilmesi gerekiyor. Hele ki öğrenim hayatını öğretmenlik bölümlerinde sürdüreceklerin bu alanları iyice araştırıp, ardından karar vermesi gerekiyor.

Atama açısından en avantajlı bölüm olarak İngilizce Öğretmenliği’ni gösterebiliriz. Ama elbette bu yazının bu kısmını okurken ‘e ama ben atanamadım’ diyenleriniz olacak. İşin bu kısmı maalesef eğitim sistemimizin kanayan yarası…

Bir Cevap YazınCevabı iptal et