Hangi öğrenciler devamsızlıktan muaf oldu? MEB’ten son dakika kararı

Milli Eğitim Bakanlığı az önce önemli bir karar yayınladı. Kovid-19 pandemisi Omicron varyantı ile sürerken milyonlarca öğrenciyi doğrudan ilgilendiren bir gelişme yaşandı. MEB bazı öğrencileri devamsızlıktan muaf tuttu. Peki hangi öğrenciler devamsızlıktan muaf?

Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlıktan muaf olacak öğrencileri açıkladı. Neden olarak da Kovid-19 pandemisini gösterdi. Uzun zaman sonra MEB’in Korona konusunda aldığı ilk tedbir bu oldu. Peki hangi öğrenciler devamsızlıktan muaf oldu?

YENİ KARAR GELDİ

MEB’in kararına göre ovid-19 salgınının devam ettiği süre dahilinde, kronik rahatsızlığını sağlık kurulu raporuyla belgelendiren öğrenciler ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, velilerinin yazılı talebi dikkate alınarak okula devamsızlıkla ilgili hükümlerden muaf tutulacak.

Haftada 5 gün yüz yüze eğitime bu süreçte katiyen devam edileceğinin hatırlatıldığı yazıda, sadece velilerin çocukları adına kronik hastalık veya özel eğitim ihtiyacı durumlarında yazılı talep halinde devamsızlık olmayacağı söylendi.

Söz konusu talep durumlarının ilköğretim ve lise düzeyindeki öğrencileri kapsadığı hatırlatılırken, velilerin yazılı talepleri şart koşuldu.

hangi öğrenciler devamsızlıktan muaf

Bakanlık yazısının devamında;

“İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi durumlarda bu yönetmelikle düzenlenen eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin usul ve esaslar, Bakanlıkça ayrıca belirlenebilir.” diyerek il bazında farklı kararların alınabileceğine de işaret etti.

Eğitim konusunda bir süredir devam eden önemli bir tartışmaya da bu şekilde MEB tarafından son verilmiş oldu.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et