Halk Eğitim Kursu sertifikası nasıl alınır? Bakan Özer’den açıklama

Halk Eğitim Kursu, bir çok ilimizde ve ilçemizde bulunan, eğitimi tabana yani halkın tamamına yayma amacı güden ve bu amaçla vatandaşların başvurusunu kabul eden eğitim kurumudur. Bu kurumların başarısına ve diğer detaylarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den çok önemli açıklamalar geldi.

Halk Eğitim Kursu ile ilgili konuşan Bakan Özer, 2022’nin ilk iki ayı itibari ile 81 ilde bu kurslardan yararlanan vatandaşların sayısının 1 milyon 327 bin 552 olduğunu belirtti. Halk Eğitim Kursu sertifikası ile ilgili de konuşan Bakan Özer, sertifikaların e-Devlet üzerinden yayınlandığını aktardı.

Halk Eğitim Kursu

HALK EĞİTİM KURSUNA EN ÇOK KAYIT KADINLARDAN

Yazılı bir açıklama yapan Bakan Özer, bu projenin son derece istikrarlı ve başarılı olduğuna vurgu yaparken;

“2022 yılı ocak ayında kurslardan 602 bin 282 vatandaşımız yararlandı. Şubat ayında bu sayı artarak 725 bin 270’e yükseldi. Dolayısıyla, 2022 yılının ilk iki ayında kurslardan yararlanan vatandaşlarımızın sayısı, 2021 yılının ilk iki ayına göre yüzde 214 artarak 1 milyon 327 bin 552’ye yükseldi.” ifadelerini kullandı.

Bu hizmetten daha çok kadınların yararlandığına dikkat çeken Bakan Özer;

“Kurslardan yararlanan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. Bu nedenle 2022 yılında halk eğitimi merkezlerimizin sunduğu kurs çeşitliliğini özellikle kadınlarımızı dikkate alarak artırmayı ve bu kapsamda her ay bir milyon vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Bu amaçla tüm halk eğitimi merkezlerimiz, bulundukları bölgelerde vatandaşlarımızın taleplerini almak için yoğun çaba içindeler.” ifadelerini kullandı.

HALK EĞİTİM KURSU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Halk Eğitim Kurslarına başvurmak için öncelikle ilinizde veya ilçenizde bir halk eğitim kursu olup olmadığını belediyeye sorunuz. Var ise adresini öğreniniz.

Başvurmak için halk eğitim kursuna şahsen gidip başvuru yapmalısınız. Başvuru için bir nüfus cüzdanı götürmeniz yeterlidir. Başka belge istenmemekte.

HALK EĞİTİM SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

Geçtiğimiz günlerde alınan bir karar kapsamında, halk eğitim kursu sürecini başarı ile tamamlayan adayların yeni sertifikalarını almak veya eski sertifikalarını tekrar almak için girmesi gereken yer e-Devlet olacak.

Sertifika almak için e-Devlet’e girip MEB portalına ulaşabilirsiniz. Artık halk eğitim sertifikası almak için tekrar tekrar kurslara fiziki olarak gitmenize gerek kalmıyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et