Halil Cibran Kimdir? | Halil Cibran’dan Bilgelik Hakkında Tarihe Geçmiş 10 Söz

Halil Cibran (İngilizce: Kahlil Gibran) adını zaman zaman eğitim hayatımızda çok duyarız; hem de ABD’li yazarların kitaplarında veya Batı dünyasında yayınlanan eserlerde sıkça Halil Cibran’dan alıntılar yapılır.

Bir zamanlar, Halil Cibran adını batılı kitaplarda okuduğumda ve ondan alıntılar yapıldığında gurur duyardım. Çünkü Batılı kaynaklarda bir doğulunun, hele de bir Müslümanın yer almış olmasına şaşırmıyor değildim. Bir Müslüman nasıl olur da batılı düşünce kitaplarında referans alınırdı? Sonra öğrendim ki Halil Cibran Lübnan Marunilerinden bir düşünürdü ve iyi bir eğitim geçmişi vardı. Bu kimliği öğrendiğimde şaşırmıştım ama onun felsefi düşüncelerinin hakikati karşısında onunla övünmeye devam etmiştim.

Halil Cibran

Halil Cibran Kimdir?

https://tr.wikipedia.org sitesinin verisine göre, Halil Cibran, 6 Ocak 1883’de doğmuş, 10 Nisan 1931’de vefat etmiş, Lübnan asıllı Amerikalı ressam, şair ve filozoftur.

Cibran, 1883 yılında Osmanlı İmparatorluğu kontrolündeki Cebel-i Lübnan Mutasarrıflığı’nda Maruni bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Ailesi ve kardeşleriyle 1895’de ABD’ye göç etti. Annesi terzi olarak çalışırken Boston şehrinde bir okula başladı. Cibran’ı fark eden öğretmeni Cibran’ı fotoğrafçı ve yayıncı F. Holland Day’le tanıştırdı.

Cibran, Beyrut’taki Collège de la Sagesse’e kaydolmak için on beş yaşında ailesi tarafından memleketine geri gönderildi.

1904’te, Cibran’ın çizimleri ilk kez Boston’daki Day’s stüdyosunda sergilendi ve Arapça ilk kitabı 1905’te New York’ta yayımlandı. Cibran, yeni tanıştığı hayırsever Mary Haskell’in mali yardımıyla 1908’den 1910’a kadar Paris’te sanat okudu. Oradayken, Jön Türk Devrimi’nden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nda isyanı destekleyen Suriyeli siyasi düşünürlerle tanıştı; Cibran’ın aynı fikirleri ve aynı zamanda antiklerikalizmi dile getiren bazı yazıları, sonunda Osmanlı yetkilileri tarafından yasaklanacaktı.

Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırdı. Şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan Cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi. Resimlerinin bazıları günümüzde dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir.

Hayatının yaklaşık son yirmi yılını ABD’de geçiren yazar, ölümüne kadar kaldığı bu ülkede eserlerini İngilizce yazmıştır.

Halil Cibran’ dan Bilgelik Hakkında 10 Söz

  1. “Bilgelik, ağlayamayacak kadar kibirli, gülemeyecek kadar ciddi ve kendisinden başkasını arayamayacak kadar bencil olduğunda, bilgelik olmaktan çıkar.”
  2. “Benlik bilgisi, tüm bilgilerin anasıdır. Bu yüzden kendimi bilmek, onu tam olarak bilmek, onun inceliklerini, özelliklerini, inceliklerini ve atomlarını bilmek bana düşüyor.”
  3. “Acı ve akılsızlık büyük saadete ve tam bilgiye götürür, çünkü Ebedi Bilge (Âlim-i Mutlak) güneşin altındaki hiçbir şeyi boşuna yaratmamıştır.”
  4. “Gevezeliği ilim, susmayı cehalet, muhabbeti sanat zannedenlerden ellerimi yıkıyorum.”
  5. “Eyleme geçen az bilgi, boşta kalan teorik çok bilgiden sonsuz derecede daha değerlidir.”
  6. “Bütün sözlerimiz, aklın şöleninden düşen kırıntılardan başka bir şey değildir.”
  7. “Ağlamayan bilgelikten, gülmeyen felsefeden ve çocukların önünde eğilmeyen büyüklüklerden beni uzak tut.”
  8. “Gerçekten bilge olan öğretmen, sizi bilgeliğinin evine girmeye zorlamaz, aksine sizi aklınızın eşiğine götürür.”
  9. “Şaşkınlık bilginin başlangıcıdır.”
  10. “Acınız, anlayışınızı saran kabuğun kırılmasıdır.”

YAZAR-SERGEN SAZAK

Bir Cevap YazınCevabı iptal et