Görme engelli öğretmenin eğitim aşkı duygulandırıyor

Bizler için her öğretmen birer kahraman. Fakat bazı eğitimciler içinde bulundukları zor şartlara rağmen eğitim aşkı ile hepimizi duygulandırıyor. Bunun bir örneği İzmir’in Torbalı ilçesindeki Ayrancılar Ortaokulu’nda yaşanıyor. Bu okuldaki görme engelli öğretmen öğrencilerini hayata hazırlıyor.

Görme engelli öğretmen Gülay Girgin eğitimci kimliği ile herkesi kendisine hayran bırakıyor. Önce 2010’da açılan engelli kadrosuna müracaat ederek Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünde memur olan Girgin, 2011 yılında Akdeniz Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünü kazandı ve gündüz işine, akşam okuluna gitti. Bütün bunları öğretmen olabilme hayaliyle yaptı.

Üniversite bitince EKPSS’ye giren Girgin, 7 yıldır öğretmen olarak çalışıyor.

Görme Engelli Öğretmen Gülay Girgin

YAPAMAZSIN DEDİLER

Bu yolda karşısına çıkan engellerden ve eğitim aşkından bahseden Girgin;

“Sonra dedim ki ‘Sınıfa girmeliyim, öğrencilere verebileceğim çok şey var.’ Çabalarımla sınava hazırlandım ve puanım iyi gelince hedefime ulaştım. Güzel bir eğitim süreci geçirdim. Sonrasında da öğretmen olarak başladım. Okulda öğrencilerimin bana çok desteği oluyor. Pırıl pırıl çocuklar. Zaman zaman yaramazlıklarımız olsa da kalpleri tertemiz. Ne zaman öğretmenler odasından çıksam koşa koşa yanıma gelip sınıfa birlikte gidiyoruz, sohbet ediyoruz.”

“Kişinin potansiyelinin farkına varması ve çok istemesi, sonra da eyleme geçmesi gerekiyor. Harekete geçtikten sonra her şey çorap söküğü gibi geliyor. Engeller engel değil ancak fırsatları değerlendirmek ve olanakların sunulması da önemli. Burada çok mutluyum. Hem öğrencilerimden hem öğretmen arkadaşlarımdan çok destek alıyorum.” ifadelerini kullandı. Bazı kişilerin kendisine inanmadığını ve yapamayacağını söylediklerini vurgulayan Girgin, şu an geldiği yerde bu söylemleri boşa çıkarmış durumda.

DİYALOĞU MÜTHİŞ

Okulundaki öğretmen arkadaşları da Girgin’in eğitim aşkını ayakta alkışlıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan okuldaki meslektaşlarından Çiğdem Kördemir;

“Gülay hocam benim için çok özel. Kendisi hem mesai arkadaşım hem de hemşehrim. Mesleğinde de çok başarılı ve enerjisi çok yüksek. Çocuklarla müthiş bir diyaloğu var. Onunla çalışmak bize ayrı bir keyif veriyor.”  ifadelerini kullanıyor.

Gülay Girgin’in bu mücadelesi ve başardıkları bir çok eğitimciye ilham olacak nitelikte. Eğitim aşkına hiç bir şeyin engel olamadığının canlı kanıtı olan Girgin, aynı zamanda engelli bireylere de ilham verici bir hikayeye sahip.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et