Formasyon geri döndü! YÖK kararı verdi

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıl öğretmen adaylarını şoka uğratacak bir karar almış ve öğretmen alımlarında artık pedagojik formasyon aranmayacağını ilan etmişti. MEB, bunun yerine öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı açmıştı. Formasyonun kalkması sonrası bir çok öğretmen adayı atamalar için bu programın açılmasını bekledi. Fakat 14 ay geçmesine rağmen hiç bir üniversite bu şekilde bir tezsiz yüksek lisans programı açılmadı.

Hal böyle olunca YÖK devreye girdi. YÖK, bugün yayınladığı karar metninde formasyon sertifika programının geri döndüğünü söyledi. Yani öğretmen olmak isteyenler yine bölüm bittikten sonra formasyon programına katılmak zorunda olacak.

YÖK konu ile ilgili açıklamasında;

‘Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan/açılacak olan öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı ya da pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarıyla tamamlayanların öğretmenliğe başvuru yapabilecekleri’ ifadelerini kullandı. Böylece hem formasyon döndü, hem de tezsiz yüksek lisans programı kalkmadı. Öğretmen adayları bu iki seçenekten birine başvurabilecekler.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et