Florida Valisi: Öğrencilere Komünizmin Kötü Olduğu Öğretilecek

Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis’in Salı günü imzaladığı yasa tasarısına göre, komünist düşüncenin muhafazakar yapıyı bozmasını engellemek için okullarda komünizmin kötülükleri öğretilecek.

Florida Valisi DeSantis, Lee County’deki bir ortaokulda, ikisi yurttaşlık eğitimiyle ilgili, diğeri ise devlet üniversitelerinde ifade özgürlüğünü garanti eden üç yasa tasarısı imzaladı.

DeSantis, öğrencilere komünist ve totaliter hükümetlerin kötü olduğunun öğretilmesi gerektiğini söyledi.

“Neden biri Küba’dan ayrılıp güney Florida’ya gelmek için köpekbalığı dolu sulardan geçip hayatını riske atar? Neden biri Vietnam gibi bir yeri terk etsin ki? İnsanlar neden bu ülkeleri terk edip buraya, ABD’ye gelebilmek için hayatlarını riske atsınlar?” dedi DeSantis. “Öğrencilerin bunu anlaması önemlidir.”

Yeni yasa, yurttaşlık bilincinin kişisel hikayelerini anlatan “vatanseverlik portrelerini” içerecek bir K-12 yurttaşlık müfredatının geliştirilmesini istedi. Bu hikayeler arasında “diğer ulusların yönetim felsefelerinin kurbanlarının, bu felsefeleri Amerika Birleşik Devletleri’ninkilerle karşılaştırabilecek birinci şahıs anlatımları” olacak

Devlet üniversitesi öğrencilerinin mezun olabilmeleri için yurttaş okuryazarlığı değerlendirme sınavını geçmeleri ve yurttaşlık okuryazarlığı dersi almaları gerekecek. Şu anda seçmeli olan bazı dersler, yurttaşlık okuryazarlığı gibi, değerlendirme sınavına girilmesi zorunlu olacak.

DeSantis’in imzaladığı üçüncü yasa tasarısı, devlet üniversitelerinde ifade özgürlüğünün garanti altına alınması. Yasa, öğrencilerin üniversiteler hakkında “rahatsız edici, nahoş veya saldırgan bulabilecekleri” gibi fikir ve görüşlerini ifade etmesini engelleyemeyeceğini söyleyerek koruyor.

Cumhuriyetçiler, genellikle üniversiteleri, komünist düşüncenin yayılmasına zemin hazırlayan liberal ideolojiyi teşvik ettikleri için eleştiriyorlar. Bu nedenle Vali DeSantis, ebeveynlerin çocuklarını üniversitelere gönderdiklerinde beyinlerinin aşılanacağından endişe ettiklerini söyledi.

Kaynak: apnews.com

Bir Cevap YazınCevabı iptal et