Facebook Instagram ve Whatsapp’taki kesintinin nedenini açıkladı

Dün akşam saatlerinde dünya genelinde internet üzerinde adeta Olağanüstü Hal yaşandı. Dünyanın en popüler 3 sosyal medya uygulaması olan ve tamamı Facebook şirketine bağlı olan Facebook, Whatsapp ve Instagram çöktü. Gece 3.30’a kadar süren ve 8 saate yakın çökük kalan uygulamalar dünya genelinde 500 milyon dolar ekonomik zarar getirdi. Ayrıca Facebook’un hisseleri de büyük zarar etti.

Kesinti büyük olunca milyonlarca insan Facebook’taki kesintinin nedeni hakkında araştırmalar yaptı. Komplo teorisyenleri de konuyu farklı farklı yerlere çekmekte gecikmedi. Kimileri internetin resetlendiğini, kimileri Facebook’un dönülemez şekilde çöktüğünü, kimileri ise Facebook’a bağlı tüm uygulamalarda gizli bilgilerin açıklanması ve paylaşılması nedenli devreye ‘gizli güçlerin girdiğini’ iddia etti.

KONFİGÜRASYON HATASI

Oysa Facebook’taki bu global ve büyük çaplı çöküntüde pay tamamen internet üzerinde hatalı bir yapılandırma değişikliği yapılması. Şirketten gelen açıklamada, Facebook’un yazılım mühendislerinin veri merkezleri arasındaki ağ koordinasyonunda ufak bir yapılandırma değişikliği yaptı. Yapılan değişiklik bir anda dünya genelinde Facebook, Whatsapp ve Instagram’ın çökmesine neden oldu.

GÜVENLİK HATASI YOK

Facebook’un verilerinin çalındığı iddialarına da yanıt veren Facebook şirketi;

“Şu anda açıklığa kavuşturmak istiyoruz ki bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, bu kapalı kalma süresinin bir sonucu olarak kullanıcı verilerinin güvenliğinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok.”

ifadeleri ile kullanıcıların bilgilerinin kesinlikle güvenli olduğunu söyledi.

Facebook şirketi ayrıca bu kesintiden ders çıkardıklarını ve sunucuları hakkında daha çok çalışacaklarını da belirtti.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et