Eş durumuna bağlı yer değiştirme başvurusu nasıl yapılır?

Öğretmenlerin bir çok nedenle tayin yani yer değiştirme hakkı bulunmaktadır. Bir çok memura bu konuda sağlanmayan avantaj eğitimciler için geçerli. Bu avantajlardan biri de eş durumuna bağlı yer değiştirme. Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadrolu olarak görev yapan öğretmenler, eşlerinin memur olarak başka ilde çalışması durumunda eş durumuna bağlı yer değiştirme başvurusu yapabiliyorlar. Peki başvuru nasıl yapılır?

Eş durumuna bağlı yer değiştirme için başvuruların yarı yıl tatilinden itibaren bir kez daha açılması bekleniyor. Aile birliğinin korunması amacı ile verilen bu hak Anayasa’da şu şekilde geçiyor;

“Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.”

Ayrıca  Devlet Memurları Kanunu’nun 72. maddesinde de bu sabittir.

Eş durumuna bağlı yer değiştirme

Bu hakkın bir diğer ismi ‘aile birliği mazeret izni’dir. Fakat öğretmenler arasında esasen eş durumu nedeniyle tayin işlemi olarak da bilinmektedir.

EŞ DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME ŞARTLARI

Öğretmenler sadece aşağıdaki şartları karşılarsa eş durumuna bağlı yer değiştirebilirler;

  • Aday öğretmenliği sonlanmamış olanlar bir yıllık çalışma süresini doldurmaları halinde eş durumunda yer değiştirme isteyebilir.
  • Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olanlar ilk atama oldukları görev yerinde bir yılı doldurmaları halinde eş durumundan yer değiştirme başvurusunda bulunabilir.
  • Eşi askerde olan öğretmenler, eşinin kamu personeli olarak görev yaptığı yere yer değiştirme isteğinde bulunabilir.
  • Eşleri ve kendileri yurt dışında görevli olanlar, eşleri geçici görev yapanlar, eşleri isteğe bağlı sigortalı çalışanlar yer değiştirme başvurularında bulunamazlar.

EŞ DURUMUNA BAĞLI YER DEĞİŞTİRME BAŞVURUSU

Eş durumuna bağlı yer değiştirme başvurusu yapmak için, MEB tarafından ilan edilen tarihlerde, öğretmenlerin başucu kılavuzu olan MEBBİS üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

İlk olarak MEBBİS portala giriş yapıp, ardından gereken menülerden başvuru işlemini hızlıca yapabilirsiniz.

Başvuru tarihlerinin sona ermesinin ardından MEB tarafından başvuru sonuçları açıklanır. Başvurusu kabul edilen adaylar ilişki kesme işlemlerinin ardından yeni görev yerlerine başlayabilirler. Bu süreçlerin tamamı MEB tarafından belirlenmektedir.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et