Emekli öğretmen maaşı 3600 ek gösterge ile ne kadar artacak?

Ülkemizde yüz binlerce emekli öğretmen bulunuyor. Eğitimcilik hayatını bitirmiş ve devlet memuru kadrosundan emekli olmuş bu kişiler çok uzun süredir 3600 ek gösterge müjdesi bekliyordu. 3600 ek göstergenin meclise gelmesi sonrası en büyük merak konusu emekli öğretmen maaşı 3600 ek gösterge ile ne kadar olacak? sorusunun yanıtı.

2022 yılı bitmeden 3600 ek gösterge konusunun biteceği bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından belirtildi. Bakan Bilgin, konunun TBMM’ye geleceğini ve çözüleceğini şu ifadeler ile söylemişti;

“Yılın sonuna kalmadan da biteceğini düşünüyorum”

Emekli öğretmen maaşı

EMEKLİ ÖĞRETMENLER FAYDALANACAK MI?

3600 ek gösterge ile ilgili tüm çalışmalara baktığımızda, görevden emekli olmuş, yani aktif olarak emekli olan öğretmenler de 3600 ek gösterge alacaklar. Emekli öğretmen maaşı 3600 ek gösterge ile artacak. Emekliliği düşük göstergeden olan öğretmenler de söz konusu göstergeden faydalanacak ve göstergelerine 3600 eklenecek.

EMEKLİ ÖĞRETMENLER NE KADAR ALACAK?

3600 ek göstergenin gelmesi ile emekli öğretmenler bir hayli fazla maaş zammını hak edecekler. İlk açıklanan tutarlara göre en az 800 TL kadar bir ek ücret almaya başlayacaklar.

Konu ile ilgili konuşan AK Partili Emrullah İşler; şu anda mevcut sistemde 75 bin 669 uzman öğretmen bulunduğunu, bu durumda olanların aldığı tazminatın 339 lira olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı;

“Emeklilerin konusu daha farklı bir konu. Şu anda birinci derecede öğretmen emekli sayısı 411 bin 118. Yasa yürürlüğe girdiğinde bunlar da 3600 ek göstergeden yararlanacak ve bunların maaşında 884 liralık artış olacak” dedi.

Ayrıca bu konuda konuşan Bakan Vedat Bilgin, çalışanların emekliliklerinde büyük bir ücret kaybı yaşadığını ve çalışan ile emekli arasındaki ücret kaybının çok yüksek olduğunu söyleyerek “3600 ek gösterge bunu giderecek bir düzenleme. Bu çalışmayı biz Bakanlık içerisinde tamamladık. Tahmin ederim süreçler en geç mayıs-haziran ayında tamamlanır, biz de Meclis’imize intikal ettiririz. Ama bu yıl içerisinde bitecek” dedi.

Yine alınan bilgiler arasında personel vefat etmişse maaş verilen yakınları da 3600 ek göstergeden faydalanacak ve bu sayede aileler de mağdur edilmemiş olacak. Bu sebeple milyonlarca kişi bu düzenlemeyi dört gözle beklerken, emekli eğitimcilerin heyecanı bir başka.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et