Emekli Öğretmen maaşı 2022 ne kadar zamlanacak?

Eğitimcilik hayatını bitirmiş ve emeklilik yaşayan milyonlarca öğretmen mevcut. Bu yıl yaşanan döviz kurlarındaki artış ve enflasyon emekli öğretmenleri de bir hayli zorluyor. Ülkemizde emeklilik hayatı bir hayli zor. Emekli öğretmenler de bu zorlukları yakinen görüyor ve biliyorlar. Bu nedenle yıl sonuna az bir süre kalan emekli öğretmen maaşı 2022 için bekleyiş başladı. Ne kadar zamlanacak? sorusu şimdiden merak konusu oldu.

Emekli Öğretmen Maaşı 2022

Emekli öğretmenler toplu sözleşmeye dahiller. Öğretmenlerin, yani memurların aldığı her toplu sözleşme zammı emekli olanlar için de geçerli. 2022 yılının başında, 6.Dönem Toplu Sözleşmesi uyarınca tüm memurlar yüzde 5 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar.

Elbette konu bununla da kapanmayacak. Yine toplu sözleşme uyarınca emekli öğretmen maaşı 2022 için bir de enflasyon farkı alacak. Enflasyon farkı ise TÜİK’e bağlı ve açıklama bekleniyor.

EMEKLİ ÖĞRETMEN NE KADAR ZAM ALACAK?

1/4 bir emekli öğretmen Temmuz 2021’den beri 4.029 TL alıyordu. Bu rakam da elbette yıl sonuna doğru tamamen eridi. Artık zam şart oldu.

Ocak ayının 3.gününde enflasyon oranları açıklanınca emekli öğretmen maaşı ne kadar olacak? sorusu da yanıt bulacak.

Şimdilik beklentiler yüzde 5’lik toplu sözleşme zammının üstüne yüzde 7 oranında bir enflasyon farkı gelmesi. Eğer böyle olursa emekli öğretmen zammı da yüzde 12 olacak.

Bu durumda yaklaşık 4500 TL maaş Ocak 2022’den itibaren geçerli olmaya başlayacak. Elbette bu tutar TÜİK’in açıklayacağı enflasyon oranlarına göre değişebilecek.

EMEKLİ ÖĞRETMENE EK ZAM GELEBİLİR

Kamu sendikaları bu yıl memurlara ve memur emeklilerine toplu sözleşmeye ek olarak bir ek zam gelmesi için bastırıyorlar. Bu konuda Kamu-Sen’in bir eylem hazırlığı içinde olduğu biliniyor.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret görüşmelerinden sonra memurlar için bir zam görüşmesi yapacaklarını duyurmuştu. Görüşmenin Memur-Sen ile karşılıklı yapılması bekleniyor.

Buradan memura bir ek zam çıkarsa, emekli memura, yani emekli öğretmene de ek zam çıkması söz konusu olabilir. Bu durumda hesaplamalar tümden değişir.

Enflasyon altında ezilen emekli öğretmenler böyle bir zam gelmesini merakla umut ediyor. Önümüzdeki günler bu konuda yeni gelişmelerin yaşanmasına son derece açık görünüyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et