Ek protokol zammı ne kadar olacak? Önemli uyarı

Öğretmen dahil tüm memurlar yılbaşından sonra ek protokol zammı olacak. Böylece yükselen enflasyon ve artan geçim sıkıntısı memurlar için bir nebze geride kalacak. Fakat Memur-Sen bu konuda Çalışma Bakanlığı’nı uyarmaya hazırlanıyor. Zira memurların ek protokol zammı gelir vergisine gidebilir. Peki ek protokol zammı ne kadar olacak?

Ek protokol ile memurlar bir nebze rahat edecek. Öğretmen kadrosu da bu zammı bekliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul;

“Memur-Sen heyeti olarak Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’le yaptığımız görüşme neticesinde önemli kararlar alındı. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine ve 3600 başta olmak üzere ek göstergelere ilişkin komisyonlar kurulmasının yanı sıra olağanüstü artış gösteren fiyatlardaki yükselişin maaşlar üzerindeki olumsuz etkisinin telafisi için toplu sözleşmeye ek protokol ile zam yapılması yönünde karar alındı. Kamu görevlilerimiz başta olmak üzere toplumun tamamını direkt veya dolaylı olarak etkileyecek olan taleplerimizin olumlu karşılık bulması bizler için çok önemli ancak biz kamu görevlileri olarak bir cebimize girenin diğer cebimizden çıkmasını istemiyoruz. Ortada ciddi boyutta ekonomik sıkıntı var, bununla birlikte bu durumu telafi etmek isteyen iyi bir niyet de var, bunun toplumdaki yansımasını da olumlu görüyoruz. Ancak alım gücü düşmesine karşın yalnızca sayısal olarak artan maaşların vergi yükü altında ezilmesini istemiyoruz. Yapılacak zamların vatandaşın derdine derman olabilmesi için gelir vergisi matrahlarının yeniden değerleme oranı kadar yükseltilmesinin de ortaya koyulan iyi niyetli yaklaşım tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz” ifadelerini kullanıyor.

ek protokol zammı

GELİR VERGİSİNE GİDEBİLİR

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tonbul, söz konusu ek protokol zammının çok önemli olduğunu, fakat bu durumda yüzde 15’ten başlamak üzere yavaş yavaş gelir vergisine karşı eriyebileceğinden söz ediyor.

Bu durumun yaşanmasını istemediklerini söyleyen Tonbul, söz konusu zammın vergiyi de çözmesini istediklerini belirtti.

EK PROTOKOL ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Konu ile ilgili Memur-Sen gereken hazırlıkları yapmakta. Yakın zamanda Çalışma Bakanlığı ile oturup görüşecekler. Ek olarak yüzde 5 ila 10 arası bir zam teklifi sunulması bekleniyor. Tabi öncesinde yıl sonu enflasyon farkı ile memurların rutin olarak alacakları zammın netleşmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et