Ek öğretmen ataması talepleri artıyor: Türk Eğitim-Sen’den açıklama

Öğretmen atamasının 2021 yılında beklenenden çok daha az olması nedeniyle tepkiler günden güne büyüyor. Bugün Ankara’nın Ulus ilçesinde bir araya gelen öğretmenler, ek öğretmen ataması istedi. Öğretmenler bu yıl yapılan 20 bin öğretmen atamasının çok az olduğunu ve ek öğretmen ataması için bir an önce harekete geçilmesini haykırdı. Öğretmen adaylarının bu taleplerin Türk Eğitim-Sen duyarsız kalmadı.

Bugün Ankara’daki gösteriye katılan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan önemli açıklamalar yaptı. Öğretmen adaylarının başka meslek yapmak için eğitim fakültesi okumadığını söyleyen Geylan;

 “İstanbul’dan, Artvin’den, Hatay’dan, Muğla’dan, İzmir’den velhasıl yurdumuzun dört bir yanından, sağına soluna bakmadan, ‘ben de varım’ diyerek Ankara’ya gelen ve öne atılan, cesaretli, fedakâr, gayretkeş meslektaşlarım… Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Gayretinizden dolayı her birinizi teker teker kutluyorum. Rabbim hepinizden razı olsun.

Siz polis olmak için eğitim fakültesi okumadınız! Siz babanızın tarlasında rençper olmak için eğitim fakültesi okumadınız!  Siz kaldırımlarda işportacılık ya da mağazalarda tezgâhtarlık yapmak için eğitim fakültesi okumadınız! Siz öğretmen olmak için eğitim fakültesi sıralarında dirsek çürüttünüz. Siz öğretmen olmak için yüz binlerce aday ile yarışıp, KPSS’de yüksek puanlar aldınız. Siz öğretmen oldunuz, ancak atanamadınız. Neden? Çünkü sadece 20 bin kontenjan ayrıldı. Bu büyük bir hayal kırıklığıdır.” diyen Talip Geylan, devletin eğitim fakültesi mezunlarını mutlaka istihdam etmek zorunda olduğunu belirtti.

EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNLARI İŞSİZ

500 bin eğitim fakültesi mezunun işsiz kaldığını hatırlatan Talip Geylan, artık gereken planlamanın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğini ve söz konusu bölümlere öğrencinin de artık ihtiyaca göre alınması gerektiğini belirttiği konuşmasında;

“Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK önümüzdeki 5 yılda, 10 yılda şu branşta şu kadar öğretmene ihtiyacımız var diyerek planlayacak ve eğitim fakültelerinin kontenjanlarını belirleyecek ki, 500 bin genç meslektaşımız elinde kapı gibi diploması ile işsiz kamasın. Eğitim fakülteleri her yıl ortalama 40 bin mezun veriyor. Bu da demek oluyor ki mezun olan 40 bin öğretmenin, en az 20 bini daha işsiz kalacak. Bu nedenledir ki, ek atama istiyoruz. 20 bin atamayı asla yeterli görmüyor ve kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et