Ek hizmet puanı için öğretmenlere kötü haber

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 tarihli bir kararname ile bünyesinde çalışan öğretmenlere ek hizmet puanı uygulaması getirmişti. Bu kapsamda bir çok öğretmen, belirli koşulları karşıladığı sürece ek hizmet puanı alıyordu. Öğretmenlerin gelirlerinden emeklilik durumlarına kadar bir çok alanda işine yarayan, fakat uygulamasında sorunlar yaşanan bu puanlar ile ilgili Danıştay’dan önemli bir karar geldi.

Ek Hizmet Puanı çıktıktan kısa bir süre sonra eğitim sendikaları tarafından bu kararın yürütmesinin durdurulması için dava açıldı. Danıştay 2. Dairesi ise söz konusu Milli Eğitim Bakanlığı kararının yürütmesini durdurmaya karar vermişti.

Milli Eğitim Bakanlığı bu gelişmenin ardından itirazını sundu. 2021 Şubat ayında yürütmesi duran ek hizmet puanının bir kez daha yürürlüğe konmasını isteyen MEB, ek hizmet puanı için başvurusunu yapmıştı.

Önceki gün MEB’in itirazını değerlendiren Danıştay, 2021 Şubat ayında verdiği kararı geçerli saydı ve MEB’in itirazını reddederek, ek hizmet puanının geri gelmemesine karar verdi.

Öğretmenlerin ek hizmet puanı alabilmesi için doktora, yüksek lisans, ikinci dört yıllık yükseköğrenim mezunu olmak, eTwining sertifikası olmak, makale yayımlamak, başarı, ödül veya üstün başarı belgesi almak, patent, tasarım veya faydalı model tescili yapmak gibi bir takım şartlar aranıyordu.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et