Eğitimde fırsat eşitliğinin ilk adımları kütüphanede atılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, göreve geldiği günden itibaren okullar arasındaki imkan farkını kapatarak, eğitimde fırsat eşitliği ortaya çıkarmak için gereken tüm adımları atıyor. Aralık’ta yapılacak Milli Eğitim Şurası da bu konuya eğilecek. Eğitimde fırsat eşitliği önümüzdeki dönemde eğitimin parolası olacak. Diğer yandan eğitimde fırsat eşitliği ile ilgili ilk adımlar kütüphane ile ilgili atılmaya başlıyor.

Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında ilk adımların atılacağı alanlardan biri kütüphane olacak. Milli Eğitim Bakanı Özer, yakın dönemde kütüphanesiz okul kalmayacağına dikkat çekti.

Okul öncesi fırsat eşitliği kapsamında ilk adımlarının anaokulu inşa etmek olduğunu söyleyen Bakan Özer, bu ilk adımın ardından her okul türünde okumanın yaygınlaşması ve çocukların kitaplarla iç içe olması adına kütüphane yapımlarına başlanacağını aktardı.

KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK

“2’nci hedefimiz de okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak. Kütüphanesi, laboratuvarı, spor salonu olmayan okul kalmasın istiyoruz. 2 ay içinde Türkiye genelindeki tüm okullara kütüphane yapacağız. Öğrencinin okulda temas ettiği ortam ne kadar farklı olursa gelişimi o kadar iyi oluyor.” diyen Milli Eğitim Bakanı Özer, öğrenciler için ilk olarak ‘ortam’ hazırlamakta kararlı görünüyor.

Bu kapsamda öğretmenlerin de hazırlanacağını belirten Özer, öğretmenlerin mesleki ve kişisel eğitimlerine de büyük mesai harcayacaklarının sinyalini vermiş durumda.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et