Eğitim Teknolojisi – Video Oyunu İzlemek Çocukta Hangi Becerileri Etkiliyor?

Eğitim Teknolojisi – Bu yazının yazıldığı saatte, küçük kızım zoomdan derse bağlı olarak, sanal sınıfta dersi takip ediyordu. Fakat o da ne? Odada öğretmenin çığlık dolu sesi yankılandı;  birden bağırdı; “Kayra, kaç defadır seni uyarıyorum; ders esnasında video izleme diye? Annene söyle, senin başında dikilsin!”

Sizin de “okula gitmiş gibi yapan” çocuklarınız varsa veya öğretmenseniz online sınıfınızda bu tarz tatsız konuşmalar olmuştur.

Çocuklar video gibi görselleri izlemekten bazen perişan oluyorlar. Öğretmenler de anne ve babalar da haklılar; ilgi çekici ve sürükleyici videolar çocukları uykusuz bıraktığı gibi, çoğu kere ödevlerini yapmalarına da engel oluyor.

Bırakın çocukları, biz yetişkinler bile –kendi adıma konuşayım- ufak tefek de olsa kısa videolarda bazen kayboluyorum; zamanımla birlikte şarjım bile tükeniyor. Gruplardaki insanların video paylaşımlarından onların da aşağı yukarı benim gibi olduklarını tahmin ediyorum.

Aksiyon Video Oyunları Görsel-Uzamsal Becerileri Geliştirir mi?

Eğitim Teknolojisi – Evet, amaçlı ve kontrollü video izlemek uzamsal becerileri geliştiriyor.

Uzamsal beceriler nedir?

Görsel dünyayı algılama, değişiklik yapma ve kişinin ilk algılarında farklılık ve görsel deneyimi yeniden oluşturmaya uzamsal zeka/beceri denilmektedir.

Araştırmalar, şiddet içeren video oyunları oynamanın tutumlarımız ve davranışlarımız üzerinde anında, olumsuz bir etkisi olduğuna dair deneysel kanıtlar sunmaktadır.  Kaynak 

Video Oyunlarının Etkileri Çok mu Kötü?

İyi haberlerle başlayayım:

İyi haberlerin birincisi: Bazı araştırmalar toplumsal faydası olan  video oyunlarının çocukları gerçek dünyada başkalarına yardım etmeye daha yatkın hale getirdiğini öne sürüyor.

İkinci iyi haber: Araştırmalar, aksiyon video oyunları oynayan çocukların görsel dikkat becerilerini keskinleştirdiklerini ve üç boyutlu nesneleri görselleştirme kapasitelerini geliştirdiklerini gösteriyor.

Görsel-Mekansal Becerileri Geliştiren Video Oyunları

Eğitim Teknolojisi – Bir video oyununda, karakterinizi ekranda görebileceğiniz türden bir “üçüncü şahıs” aksiyon oyunu oynuyorsunuz.

Oyunda, karakterinizi hareket ettirerek tehlikelerden kaçınmalı ve saldırganları da vurmalısınız.

Ama bu konuda acemiyseniz; oyunda yer alan gizlenmiş her türlü görsel dikkat dağıtıcılar sizi zorlar. Amacınızdan ve hedeflerinizden koparmak ister. Hatta bazen karakterinizin izini kaybedersiniz. Kendinizi ararsınız. Gözlerinizi karakterinize dikmişken, gelen tehditleri gözden kaçırmanız muhtemeldir ve oyunda vurulabilirsiniz.

Gerçek hayata benziyor değil mi?

Kimse bir oyunda, ilk seferinde başarılı olamayabilir. Dolayısıyla, aksiyon video oyunları hakkında başka ne düşünürseniz düşünün, bir şey net görünüyor:

Bu tür oyunları iyi oynamak “görsel dikkat” becerilerinizi geliştirmektedir.  

Aynı yaştaki video oyuncusu olmayanlarla karşılaştırıldığında, deneyimli oyuncular şunları daha başarılı yapabiliyor:

  • Daha yüksek hızlarda hareket eden nesneleri takip etme
  • Aynı anda daha fazla nesneyi takip etme
  • İlgisiz görsel bilgileri filtreleme
  • Bir görevden diğerine daha hızlı geçiş yapma
  • Kısa yanıp sönen görsel dizilerdeki değişiklikleri daha iyi tespit etme
  • 3 boyutlu nesnelerin döndürüldüğünde nasıl görüneceğini daha doğru tahmin etme

Bu farklılıklar sizin seçiminizi de yansıtabilir.  Belki bu oyunlarda daha yetenekli insanlar, gerçek hayattakinden daha çok, video oyunları oynamak için daha çok motive oluyorlar.

Deneysel araştırmalar, aksiyon video oyunları oynamanın, insanların en az bir görsel-mekansal işte daha yetenekli olmalarına yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Araştırma sonucunda, sadece video oyunlarıyla eğitilmiş video oynamada deneyimsiz insanlar, zihinsel hareketlilik ve düşünceler arasında rotasyon becerisine dair yeteneklerini geliştirdiler.

Video İzleme Etkinliğinden Çıkarımlar

Bu yetenekler ne kadar yararlıdır?

Sakın, çocuklara rastgele video oyunlar oynatarak, onları alıştırıp, farklı ortamlarda başarısız olmalarına sebep olmayın.

Eğitim Teknolojisi – Bugüne kadar, “aksiyon video oyunu becerileri” üzerinden çocukların daha yüksek IQ veya daha iyi eğitimsel performans gösterdiklerine dair bir kanıt yoktu.

Ancak, video oyunları yoluyla gerçek hayat arasındaki bağlam; moleküler kimya, makine mühendisliği veya günlük hayatınızın bir parçası olan arabanızı paralel park etme girişimlerinde; uzaysal rotasyon becerileri ile nesneleri “uygun” hale getirmemizde işe yarar.

Dahası, herhangi bir video oyunu becerisini “akademik olmayan” olarak reddetmek muhtemelen dar görüşlülük olabilir.

Bir zamanlar çocukları iyi okuyucular yapan beceriler şimdi yok. Kitapların icadından önce, bilgiyi ezberleme yeteneği, muhtemelen yazının kodunu çözme becerisinden daha önemliydi.

Bir gün araştırmacılar, bilgiyi iletmek için daha verimli teknolojiler geliştirebilirler; bu teknolojiler kullanıcının görsel-mekansal becerilerine bağlı olarak onu geliştirecektir.

Bu olduğunda, en iyi aksiyon video oyuncularının bir avantajı olabilir.

Bu arada araştırmacılar, engelli hastalarda görsel becerileri eğitmek için video oyunlarının bir araç olarak kullanımını araştırıyorlar.

Belki de aksiyon video oyunlarına biraz daha saygı borçluyuzdur.

Sonuçta, çocukları el-göz koordinasyonlarını ve nişan alma (odaklanma) becerilerini geliştiren oyunlar oynamaya teşvik ediyoruz. Belki de aksiyon video oyunlarını aynı şekilde düşünmeliyiz; çocuklarımızın dünyaya yönelik algılarını ve tepkilerini keskinleştirme potansiyeline sahip etkinlikler üzerinde çalışmalıyız.

Sonuç olarak, eğer piyasadaki oyunları, zararının faydasından çok olduğunu düşünüyorsanız, şikayet etmek yerine faydalı video oyunları olarak alternatifler üretebilirsiniz.

Dünya, başka bir yönden ilerlerken, kainatta dönen çarklara karşı gelmek Don Kişotluk olur. O çarklara ters hareket eden altında kalabilir.

Lütfen, kendinizi güncelleyin.

 

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et