Eğitim sanılanın aksine ‘iyiye gitmiş’

Eğitim dünya genelinde ülke fark etmeksizin yöneticilere getirilen eleştirilerin bir numaralı objesi. Bunun nedeni aslında hepimizin eğitimin öneminin farkında olması. İyi bir eğitim iyi nesiller ve dolayısı ile gelişmiş bir ülke anlamına geliyor. Özellikle 21. yüzyılda, yani 2000 sonrasında eğitime yapılan yatırım meyvelerini vermeye başladı.

İngiltere’de yapılan ve Study of Early Education and Development (SEED) adı ile sunulan son raporda, 21.yüzyılda erken eğitimin, yani okul öncesi eğitimin kalitesinin, 20. yüzyıla göre çok daha kaliteli ve güçlü durumda. 5 bin öğrenci ile yapılan araştırmanın sonuçları açıklanmış durumda.

Araştırmacıların yaptığı rapora göre 21. yüzyılda erken eğitim, yani okul öncesi eğitim artık bir evrensel bir kural haline geldi. Bu da dünya genelinde ailelerin okul öncesi erken eğitime çok önem verdiğini gösteriyor. Yine aynı rapora göre okul öncesi eğitimde sosyo-ekonomik farklılıklar kalkıyor. Böylece eğitim daha eşit ve kaliteli bir hale geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitimde Fırsat Eşitliği Uzaktan Eğitimle Desteklenebilir mi?

HABERİN DEVAMI

Araştırmalar geride bırakılan on yıllara göre son zamanlarda erken eğitimde çocukların matematik, fen ve sosyal bilimler alanında temel olarak daha donanımlı olduğunu gösterir nitelikte. 7 yaşındaki çocukların okula başlamadan önce, önceki yıllara göre çok daha donanımlı olduğu görülüyor.

Bu noktada İngiltere özelinde ekonomik ve sosyal olarak dezavantajlı çocuklara yapılan yatırımlara da dikkat çekiliyor. Birleşik Krallık, 2 yaşındaki çocuklar için ücretsiz erken eğitim politikası ile fark atıyor.

ANNENİN EĞİTİMİ

SEED raporuna bakıldığında, erken eğitim çağındaki çocuklarda farkı ortaya çıkaran temel faktörlerden biri de annenin eğitimi. İyi eğitimli anneler, çocuk yetiştirme bilinci ile birlikte ortaya donanımlı nesiller çıkarabiliyor. Yine evde öğrenme ortamının etkisi de raporda değinilen bir başka husus.

Kaynak: https://www.ox.ac.uk/news/2021-11-01-early-education-and-development-levelled-21st-century-study

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et