Eğitim Harcamaları – Eğitime, Hangi Ülke Ne Kadar Harcıyor?

Eğitim Harcamaları – Genel eğitim harcaması açısından, Amerika Birleşik Devletleri eğitimde tüm ülkelerin başında geliyor. 2020’de, tüm eğitim seviyelerinde harcadığı 1,3 trilyon dolarlık yatırımla dünyanın abisi oluyor.

ABD’yi 189,4 milyar dolar harcayan bir sonraki en büyük yarışmacı olarak Almanya izliyor. Bu rakam ABD’nin rakamının nerdeyse 7’de 1’ i.

Ancak gayri safi yurtiçi hasılanın (GSMH) bir yüzdesi olarak eğitim harcamalarında ABD sadece 8. sırada. ABD eğitim yatırımındaki miktar GSMH’nın % 6,2’sini yatırım olarak harcarken, Norveç % 7,9, Danimarka % 7,8 ve İzlanda % 7,7 pay ayırıyor.

Ayrıca, ABD, kişi başına ortalama 4.048 dolar harcarken, bu, Norveç’in kişi başına ayırdığının (5.967 dolar) sadece üçte ikisi (% 68).

www.thejournal.com adresinde yayınlanan ve EZRA’ya dayandırılan habere göre, EZRA Dünya Bankası’ndan alınan verileri, her ulustaki GSYİH’nın yüzdesi olarak ve bu yatırımın toplam harcama ve kişi başına harcama açısından neye eşit olduğunu analiz ederek buluyor.

Proje, İskandinav ülkelerinin kişi başına yatırımda ilk dört ülkeyi oluşturduğunu ortaya koydu. Norveç’in yanı sıra İzlanda kişi başına ortalama 5.127 dolar, Danimarka 4.703 dolar ve İsviçre 4.206 dolar harcadı. İsveç, Finlandiya, Belçika ve Avustralya da ilk 10’da yer aldı.

Eğitim harcamaları konusunda yapılan ve Türkiye’nin dahil edilmediği analize dahil edilen 20 ülkeden Hong Kong, kişi başına 1.856 dolar harcayarak en alt sırada yer aldı. Bu, 2.304 $ tahsis eden Birleşik Krallık’ tan sadece 448 $ daha az.

“İyi bir eğitime erişim, genellikle kendi kişisel ve mesleki gelişimimizi inşa ederken kullanabileceğimiz hayati ilk adımdır. Gençken farkına varmasak da, hayatın ilerleyen dönemlerinde ilerlememizin temellerini atar” diyor, Ezra’nın Kurucusu Nick Goldberg, profesyonel dünyadaki başarımız için hayati önem taşımaktadır.

Ancak, eğitim yoluyla kendimizi daha iyi hale getirme şansı okulda veya üniversitede bitmiyor; yetişkin eğitimine yapılan yatırım da son yıllarda bir odak alanı oldu,” dedi.

Ezra Kurucusu Nick Goldberg, bir basın açıklamasında, eğitim harcamaları konusunda; “Bu ülkeler, kişi başına harcama açısından en iyi yatırımlardan bazılarını sunarken, iyi bir eğitim sisteminin varlığının başarıyı garanti etmediğini, aynı şekilde erişim eksikliğinin başarısızlığı garanti etmediğini hatırlamak da önemlidir.” dedi.

Türkiye Nerede?

Eğitim harcamalarında Türkiye, 2019 verilerine göre, OECD’de, her bir öğrenci için eğitim kurumlarına en az para harcayan 3. ülke.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2019 yılı eğitim raporu, Türkiye’de, her bir öğrenci için eğitime harcanan yıllık miktarın, OECD ortalamasından iki misli daha az olduğunu ortaya koydu.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et