Eğitim Bir-Sen’den öğretmene ek zam son dakika açıklaması

Tüm memurların olduğu gibi öğretmenlerin de maaşı belli oldu. Eğitim camiasının merakla beklediği TÜİK rakamları açıklandı ve öğretmenler de yüzde 25.65 oranında zam aldılar. Fakat bu tutar yıllık enflasyonun bir hayli gerisinde kaldı. TÜİK’in yıllık enflasyon tutarını yüzde 36 açıklamasının ardından gelen zam bir çok kişiyi kızdırdı. Eğitim camiasından ilk tepki Eğitim Bir-Sen’den geldi. Öğretmene ek zam son dakika konusunda Ali Yalçın konuştu.

Öğretmene ek zam son dakika

Ortaya çıkan zam tutarını değerlendiren Yalçın, memurlara ek zammın artık zaruri bir hal aldığını savundu. Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılan ortamda öğretmen dahil tüm memurlara az zam yapılmasını eleştiren ve enflasyonda beklentilerin tutturulamadığını ifade eden Yalçın, artık ortaya çıkan tabloda ek zammın zorunlu olduğunu söyledi.

Ali Yalçın’ın tüm açıklamaları şu şekilde;

“TÜİK tarafından açıklanan %13,58 Aralık ayı enflasyon oranıyla birlikte; yıllık enflasyon %36,08’i buldu. 2021 Temmuz-Aralık enflasyonu %25,48 ve kamu görevlilerinin 2022 Ocak maaş ve ücretlerine yansıyacak enflasyon farkı %22,48 olarak belli oldu.

Kısacası Aralık ayı enflasyon rakamları göstermektedir ki; “hedefler tutmadı, tahminler şaştı”. Covid-19 pandemisinin de etkisiyle; küresel ve bölgesel ekonomide yaşanan hareketlilik, enflasyonu yukarı yönlü, alım gücünü ise aşağı yönlü hareket ettirmeye devam ediyor.

Mutabakatsızlıkla sonuçlanan ve K.G. Hakem Kurulu kararı ile 2021 için %3+%3 oranındaki artışlar; enflasyona sadece yenilmedi, EZİLDİ. Enflasyon farkı memurun düşen alım gücünü yükseltmek için asla yeterli değildir. Şimdi kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltme zamanıdır.

Diğer taraftan, 1 Eylül – 31 Aralık tarihleri arasında ekonomide yaşanan dalgalanmalar sonucu kur ve enflasyon artarken maaşlar erimeye, gelir dağılımında adaletsizlik büyümeye devam etti.

Nitekim buna bağlı olarak yeni yılla birlikte, zamlar da peş peşe gelmeye devam ediyor.

Yeni yılla birlikte; doğalgaza, elektriğe, benzine, motorine, MTV ve ÖTV’ye, harçlara, vergilere, toplu taşımaya ve bunun yanında gıda ürünlerine azımsanmayacak oranda zam yapıldı. Bu gerçekler görülmeli, “Ek Protokol” ile ilave ödeme yapılarak kayıplar telafi edilmelidir.

Asgari ücrete yapılan %50 zam sahada memnuniyet üretmişken, aynı zorluklarla geçim mücadelesi veren kamu görevlileri ve emeklileri görmezden gelinemez, vergi muafiyetinin “yeterli zam” olarak gösterilmeye çalışılması da kabul edilemez.
Vergi muafiyetinin eşit gelir artışı sağlamadığı yaptığımız analizler sonucunda herkes tarafından anlaşılmıştır. Yine, alım gücündeki kaybın enflasyon farkı ödemesiyle telafi edilemeyecek olduğu da net olarak bilinmelidir.
Bu itibarla, 15 Ocak’ta maaşlara yansıyacak şekilde Ek Protokol ile Ek Zam/İlave Ödeme yapılması için kararlı duruşumuzu yineliyor, şu an itibariyle hükümetin de irade ortaya koymasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et