e-YÖKDİL nedir? e-YÖKDİL ne zaman yapılacak?

Her yıl çeşitli kamu kurumlarına, özel sektöre veya akademisyen olarak üniversitelere girmek isteyenler farklı dil sınavlarına giriyor. Her kurum her yıl yapılan bu dil sınavlarından farklı puanlar isteyebiliyor. Son yıllarda ortaya çıkan YÖKDİL bazı kamu kurumlarının yanı sıra üniversitelerin mutlaka baktığı sınavların başında geliyor. YÖKDİL her yıl bir kaç defa Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenleniyor ve dil sınavları arasında en önemlilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan bugün önemli bir açıklama ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından yapıldı. Aygün, YÖKDİL sınavının elektronik versiyonu olacak e-YÖKDİL‘in geleceğini söyledi. Böylece hem YÖKDİL daha sık yapılacak, hem de adayların farklı merkezlerde de sınava girebilmeleri sağlanacak. Daha önce e-YDS’de uygulanan sistemin benzeri YÖKDİL için de geliyor.

ÖSYM’NİN ELEKTRONİK SINAV MERKEZLERİ ARTIYOR

Teknolojinin gelişimi ile daha sağlıklı ve kalabalık sınavlar gerçekleştirme amacına hızla ilerleyen ÖSYM, elektronik sınav merkezlerinin sayısını da arttırıyor. Bu merkezler sayesinde aynı anda bir çok aday sınava girebiliyor. Ayrıca adaylar her yıl bir çok defa sınava girme şansı elde edebiliyor.

e-YÖKDİL NEDİR?

e-YÖKDİL, basılı ortamda yapılan YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) sınavlarının elektronik ortamda yapılması olacak. ÖSYM’nin çeşitli illerde kurduğu elektronik sınav merkezlerinde, tamamen elektronik ortamda YÖKDİL’in yapılması ile birlikte e-YÖKDİL ortaya çıkacak.

Konu ile ilgili açıklamasında ÖSYM Başkanı Halis Aygün;

“Hedeflerimizden biri de elektronik sınav sayısını ve çeşitliliğini artırmak. Bu kapsamda YÖKDİL sınavını basılı ortamda gerçekleştirmeye devam ederken aynı zamanda elektronik ortamda da uygulamayı planlıyoruz. e-YÖKDİL için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki yıl e-YÖKDİL’i elektronik sınav merkezlerimizde uygulamaya başlayacağız.”

e-YÖKDİL NE ZAMAN YAPILACACK?

ÖSYM Başkanı Aygün’ün verdiği bilgilere göre e-YÖKDİL 2022 yılından itibaren başlayacak. Adaylar 2022 yılından itibaren her yıl düzenlenen YÖKDİL sınavlarına katılım için başvuru yaparken, e-YÖKDİL için de başvuru alınacak ve hem basılı, hem elektronik sınav bir arada yürütülecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et