Dünyanın en iyi üniversiteleri belli oldu: Türkiye’den üniversite var mı?

İlk ve orta dereceli okullarda eğitim ile ilgili tartışmalar devam ederken, üniversitelerimizdeki eğitim kalitesi bambaşka bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle üniversitelerimizin eğitimde herhangi bir listede bulunmuyor olması nedeniyle eleştiriler çok büyük.

Üniversitelerimizdeki eğitimin ne derece kötü olduğu ile ilgili bir gösterge daha yayınlandı. ABD merkezli US News and World Report’un hazırladığı “Dünyanın En iyi Üniversiteleri 2022” listesi içerisinde Türkiye’den hiç bir üniversite ‘kaliteli’ klasmanda yer alamadı. Bu listenin içerisinde geçen yıl 197.sırada bulunan Boğaziçi Üniversitesi de listeden düşmüş durumda.

ABD yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ve haber dergisi US News and World Report 90’dan fazla ülkede 1750 üniversite arasında araştırma yaptı. İlk 200 üniversitenin özellikle ‘kaliteli’ olarak değerlendirildiği listede, Türkiye’den hiç bir üniversite ilk 200’de değil.

TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELER SÜRÜNÜYOR

Son yıllarda gözler ilk ve orta dereceli eğitimin kalitesine çevrilmiş olsa da, esasen üniversitelerin durumu daha kötü. Öyle ki listeye göre Türkiye’nin en iyi üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesi 100 üzerinden sadece 60 puan alabiliyor. Söz konusu listede Boğaziçi Üniversitesi, fizik alanında 97’nci mühendislikte 332’nci, bilgisayar bilimlerinde 368’inci, kimyada ise 402’nci sırada yer aldı.

Dünya’nın en iyi üniversiteleri ise şu şekilde;

  1. Harvard Üniversitesi (ABD)
  2. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (ABD)
  3. Stanford Üniversitesi (ABD)
  4. California Üniversitesi–Berkeley (ABD)
  5. Oxford Üniversitesi (İngiltere)
  6. Columbia Üniversitesi (ABD)
  7. Washington Üniversitesi–Seattle (ABD)
  8. Cambridge Üniversitesi (Birleşik Krallık)
  9. ve 10. California Teknoloji Enstitüsü (ABD) ve Johns Hopkins Üniversitesi (ABD) aynı puanı alarak berabere kaldı.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et