Doğru Türkçe Kullanımı Ödül Töreni Yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Yunus Emre Yılı Görsel ve İşitsel Medyada Doğru Türkçe Kullanımı Ödül Töreni, medyada Türkçenin doğru kullanımını teşvik amacıyla yapıldı. Külliye’de yapılan törende Cumhurbaşkanı Erdoğan dilimizin önemine dikkat çekerken, eğitim başta olmak üzere bir çok kategoride ödüller verdi.

Vefatının 700. Yılı nedeniyle Yunus Emre’ye ithaf edilen ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Türkçe Kullanımı ve bunun medya tarafından teşvik edilmesinin önemine vurgu yaptı. Edebiyatın önemine değinen Erdoğan;

“Terör sadece insanların canına, malına, özgürlüğüne kast etmekle olmaz. Milletlerin varlığının ve devamlılığının teminatı olan, dilini, edebiyatını, kültürünü bozmak da bir çeşit terördür. Türkiye maalesef her iki teröre birden maruz kalmıştır. Dilini yaşatamayan bir milletin, önünde sonunda inancı dahil benliğini oluşturan değerlerini birer birer kaybederek yok olması kaçınılmazdır. Bunun için hep önce dil diyoruz. Türkçemizi yaşatmadan milletimizin geleceğine güvenle bakamayız.” dedi.

Medyada Türkçenin doğru kullanımı hassasiyetini takdirle karşıladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konudaki gayretleri çok önemsediğini aktardı.

Doğru Türkçe kullanımı

YABANCI DİL İSTİLASI

Türkçeyi tehdit eden unsurlar arasında gereksiz yabancı dil kullanım olduğuna vurgu yapan Erdoğan;

“Lisanımızı tehdit eden diğer bir unsur ise tabelalarda, yazışmalarda ve konuşmalarda yabancı kelime kullanma hastalığıdır. Bu salgın da 1930’larda başlayan dilde tasfiye hareketinin menfi neticelerinden biridir. Türkçemizi kısırlaştırma çabaları aynı zamanda onu Avrupai dillerin istilasına da müsait hale getirmiştir. Dilimiz adeta müstevlilerin istilası altında. Çağdaşlıklarını ve ilericiliklerini ortaya koydukları fikirlerle, eserlerle, ürünlerle değil de kullandıkları yabancı kavramlarla göstermeye çalışanların zavallı hallerini acı bir gülümsemeyle takip ediyoruz. Halbuki Türkçemizi korumak, geliştirmek ve zenginleştirmek için verdiğimiz mücadele esasında bir milli mücadeledir, bir beka mücadelesidir. İnşallah diğer mücadelelerimiz gibi dilimizi koruma gayretimizi de başarıyla neticelendireceğiz. Bu konuda takip edeceğimiz yol, Yunus Emre’nin yoludur. ” dedi.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Külliye’de yapılan ödül töreninde 23 farklı alanda önemli kişiler ödüle layık görüldü. Eğitim alanında ödülü gazeteci Emine Simge Akoğul aldı. Akoğul Kon TV başta olmak üzere çeşitli televizyon kanallarında yaptığı programlarla biliniyor.

Ödüller şu şekilde dağıtıldı;

“Ana Haber Sunucusu” alanında Nazlı Çelik, “Ara Haber Bülteni Sunucusu” dalında Banu El, “Haber Programı” dalında Cem Öğretir, “Dizi” dalında “Gönül Dağı” dizisiyle yapımcı Ferhat Eşsiz, “Söyleşi-Yorum” dalında Ahmet Hakan Coşkun, “Belgesel” dalında Serdar Kılıç, “Eğitim” dalında Emine Simge Akoğul, “Ekonomi” dalında Serdar Kuter, “Kültür ve Dil” dalında Levent Dönmez, “Kültür-Medeniyet” dalında Zeynep Türkoğlu, “Sanat” dalında Hülya Koçyiğit, “Bilgi-Eğlence” dalında Alper Ateş, “Aile” dalında Ayşe Kaya Göktepe, “Çizgi Film Animasyon” dalında İsmail Fidan, “Yaşam Boyu Saygı Ödülü” alanında Zeliha İlhan Doymuş, “Tarih” alanında Saadet Özen, “Seyahat” alanında Özlem Tunca, “Teknoloji” alanında Şenol Vatansever, “Spor” alanında Murat Caner-Uğur Meleke, “Sağlık-Yaşam” alanında Güven İslamoğlu

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et