Dinleme Becerisi – Acı Kaybımız: Dinleyecek İnsan Aranıyor!

Dinleme Becerisi – Ağzı olan konuşuyor! Ama kulağı olduğu halde dinlemeyen çok; hem de bir dile karşılık, iki kulağa sahip olduğu halde. Cinsiyetlere göre, kadınların erkeklerden daha çok konuşkan olduğu iddiası ise asılsız. Her iki cins eşit oranda kelime kullanıyor. (www.bbc.com)

İnsanların; yaşı, başı, cinsiyeti vs. ne olursa olsun, en büyük ihtiyacı dinlenilmektir. Kendisini dinleyecek birilerine her zaman muhtaçtır.

İnsanları ikna etmek mi istiyorsunuz, onu dinleyin. Dinlemek, özellikle etkin dinlemek, insani saygıyı hak eden önemli bir erdemdir.

Günümüzde pek çok sahte davranışlar gibi, insanlar dinlemeyi de yapmacık olarak gösteriyorlar ve bu hissediliyor. Ama olsun, en azından dinliyorlar ya!

Herkes dinliyor, “-muş” gibi davranıyor. Gerçekten de etkin dinlemenin ne kadar nadir olduğunu bir düşünün.

Dinleme becerisindeki değişime Tıp dünyasında bir örnek verelim:

Doktorların, hastalığın semptomlarını tanımlamak için, hastasını dinlemek için 29 saniyeye ihtiyaç duymalarına rağmen, günümüzde bu süre doktorların hastalarını 11saniye içinde sözlerini kesmesi ile tamamlanıyor. Olayın anlaşılmasından çok, doktorların belki de şimdiki ortalama algı ve zeka düzeyi eskilere göre daha fazla artmış görünüyor!

Çalışanları tarafından en kötü dinleyici olarak derecelendirilen yöneticilerin yüzde 94’ü, kendilerini iyi ya da çok iyi dinleyici olarak değerlendirdikleri görüldü. Komik değil mi?

İyi dinlemek, az konuşmaktan daha fazlasıdır. 

Dinleme Becerisi – Etkin dinlemek, sorma ve cevap verme becerilerini içerir. Sormak düşünmektir. Düşünmek için dinleme eylemi bir öncüldür.

İnsanların değişmesini sağlamaya çalışmak zor bir görev olabilir. İyi niyete sahip olsak bile, bazen haddimizi aşıp bir kürsüde oturan bir vaiz gibi, kapanış konuşması yapan bir partide ev sahibi gibi, güçlü bir konuşma yapan bir politikacı gibi bir moda kolayca geçebiliriz.

İnsanlar, kafalarındaki sorunlara, genellikle, çözümden çok sempati beklentisi içindedirler.

Bir dizi deneyde, empatik, yargılayıcı olmayan, dikkatli bir dinleyici ile yapılan etkileşim, insanları daha az endişeli ve özgüvenli hale getirdi. Düşüncelerindeki çelişkilerden kaçınmak için daha az baskı hissettiler, bu da onları fikirlerini daha derinlemesine keşfetmeye, onlarda daha fazla nüans tanımaya ve onları daha açık bir şekilde paylaşmaya teşvik etti.

Harika dinleyiciler, izleyicilerinin kendilerini akıllı hissetmelerini sağlamakta ustadır. Siz iyi dinlerseniz, değer verdiğinizden, konuşma sırası size geldiğinde daha özenle dinlenirsiniz. Dinlemenin bu faydaları bire bir etkileşimlerle sınırlı değildir.

Dinlemek Bir Erdemdir.

Dinleme Becerisi – İnsan dinler ve dinlemelidir. Dinlemesini bilmeyeni kimse dinlemez. Dinlerken laf olsun diye değil; göz teması, beden dili veya konuyla ilgili sorular sorarak konuşana değer verdiğimizi göstermeliyiz

Psikologlar, bazen anlamakta zorlandığımız insanlarla oturarak dinleme becerisini uygulamayı önermektedir.

Buradaki fikir, onlara daha iyi dinleyiciler olmak için çalıştığımızı söylemektir, düşüncelerini duymak isteriz ve cevap vermeden önce birkaç dakika dinlemek gerekir.

Bunu da Okuyabilirsiniz:

Beden Dili – İletişimde Beden Diliniz Neler Söylüyor?

 

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et