Lise yerleştirmelerinde devamsızlık şartı 2021’de nasıl olacak?

Liselere Giriş Sınavı’nın ardından milyonlarca öğrenci tercih yapacak. Tercihleri doğrultusunda çeşitli okullara yerleşecek olan öğrenciler bu yıl için devamsızlık şartı konusunda tereddüt yaşıyor. Lise yerleştirmeleri devamsızlık nasıl olacak? sorusu öğrencilerin aklındaki sorulardan biri.

LGS bu yıl 6 Haziran’da yapıldı. 30 Haziran’da sonuçlar açıklandı. 30 Haziran’da sonuçların açıklanmasının ardından öğrenciler tercih yapacak. Sınava katılanların sadece yüzde 15’i puan ile girilen liselere kayıt olabilecek. Geri kalan öğrenciler ve sınava girmemiş olanlar kendilerine en yakın liseye kayıt yaptıracak.

Bu yıl sınava 1.2 milyon öğrenci katıldı. Bunlarda sadece 300 veya 400 bin kadar öğrenci herhangi bir liseye puan ile gidebilecek. Ayrıca 200 bin kadar öğrencinin de LGS’ye girmediği biliniyor.

DEVAMSIZLIK ŞARTI NASIL OLACAK?

Lise yerleştirmelerinde önemli kriterlerden biri de Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP). Bu puan için 6-7-8. sınıf notlarının ortalaması alınıyor. Fakat bazı durumlarda OBP’ye rağmen aynı yeri seçen öğrenciler arasında eşitlik yaşanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda eşitlik durumunda öğrencinin devamsızlık durumuna bakılıyordu. Fakat 2021 yılında pandemi nedeniyle e-Okul VBS’ye işlenen devamsızlık durumları önemsiz bir hale geldi.

Şimdi öğrencilerin kafasında önemli bir soru var; Bir okulda kalan 1 kişilik kontenjan için başvuran iki öğrencinin de 70 puanı varsa neye bakılacak?

Bu noktada karşımıza çıkan ilk ihtimal son senenin değil, önceki senelerin devamsızlık sayısına bakılması olabilir. Fakat pandemi son 2 senedir hayatlarımızda.

Konuya dair önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama bekleniyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et