Ders süresi 30 dakika mı olacak? Açıklama geldi

Tüm dünyayı kasıp kavuran Omicron ülkemizde de gündemin ilk sıralarına doğru tırmanmaya başladı. Virüsün ilk vuracağı alanlardan biri eğitim olacak gibi görünüyor. Zira şimdiye kadar 3 üniversite Ocak ayına kadar Hibrit modele döndü. Başka üniversitelerin de benzer yönteme dönme ihtimali var. Tüm okullarda ders süresi 30 dakika olacak iddiaları yer almaya başladı.

Bir çok uzman Omicron Varyantı’nın kapalı mekanlarda büyük risk taşıdığını söylüyor. Bazı bilim insanları bu nedenle ders süresi 30 dakika önerisini sunuyor. Bu konuda öncülüğü Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nafiz Koçak yapıyor. Koçak, okulların ders saatlerini düşürmesi, mutlaka havalandırılması, bu nedenle de teneffüs saatlerinin uzatılması gerektiği yönünde görüş bildiriyor.

ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI İÇİN GEREKLİ

Omicron’un bir hayli tehlikeli olduğunu söyleyen Koçak, çocuklarımızın sağlığı açısından tedbirsiz devam etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Özellikle havalandırmanın bu noktada bir hayli gerekli ve kritik olduğunu söyleyen Koçak, okullarda maske kuralının da eksiksiz şekilde uygulanması gerektiği görüşünü iletti.

Uzmanlar Omicron tehlikesi konusunda uyarmaya devam ediyor. Önümüzdeki günler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu varyant ile ilgili ne gibi tedbirlerin geleceği merak konusu haline gelmiş durumda.

Öte yandan işin üniversiteler tarafından Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve İTÜ Ocak ayı sonuna kadar çeşitli tedbirler aldıklarını duyurdular. Alınan tedbirlerin ciddi olması, ilk ve orta dereceli okullar için de benzer endişelerin oluşmasına neden oldu.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et