Ders kitapları ücretli mi olacak? Açıklama geldi

Önceki gün sosyal medyada bir çok veliyi ekonomik olarak endişelendiren bir haber yayıldı. Habere göre okullarda artık ders kitapları ücretsiz olmayacak. İlkokul ders kitapları ve ortaokul ders kitapları bedava olmayacak haberi endişeleri arttırdı. Peki ders kitapları ücretli mi olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önceki gün ders kitapları yönetmeliğinde bir değişiklik yaptı. Değişiklik içerisinde ders kitaplarının standartları belirlenirken, azınlık okullarında okutulan kitapların da incelenmesine yönelik yeni kararlar alındı.

Fakat değişiklik içerisinde bir madde var ki, Milli Eğitim Bakanlığı’nın konunun netleşmesi için açıklama yapması gerekiyor. Çünkü bu maddenin değişmesi ile birlikte bir çok öğrenci ve veli ‘ders kitapları ücretli mi olacak?’ sorusuna yanıt aramaya başladı.

DERS KİTAPLARI BEDAVA OLMAYACAK MI?

Bu konuda yönetmelik değişimi şöyle oldu;

Eski yönetmelikte ders kitaplarının dağıtımı ile ilgili;

“okutulmak üzere bildirilen ilköğretim ve ortaöğretim ders kitapları ile uygun bulunan eğitim araçlarını satın alır, ücretsiz olarak dağıtılır” ifadesi yer almaktaydı.

Fakat yeni yönetmelikte ‘ücretsiz olarak dağıtılır’ ifadesi kaldırıldı.

Bu değişiklik bir çok otorite ve haberi alan velilerce tepki ile karşılandı. MEB, eğer böyle bir şey olmayacaksa bile endişeleri gidermeli ve açıklama yapmalı.

EĞİTİM-İŞ’TEN TEPKİLİ

Konuya ilişkin ilk açıklama Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay’dan geldi. Konu ile ilgili AYM kararı olduğunu hatırlatan Özbay;

“Temel insan hak ve özgürlüklerini destekleyen ve her türlü ayrımcılığı reddeden bir yaklaşım sunar’ kuralının kaldırılması felakettir. Bu kabul edilemez. Eğitimin ve eğitimle ilgili materyal ihtiyaçlarının devlet tarafından tüm öğrencilere eşit ve bedelsiz sağlanması anayasal bir zorunluluk” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et