Çocuk ve Matematik – Matematik Küçük yaşta Öğretilmeli

Eğitimde okuryazarlık genellikle skolastik başarının temel taşı olarak görülse de, birçok ebeveyn, küçük çocuklarının okuma sevgisini beslemek için daha fazla zaman ve enerji harcarken, matematik öğretmeyi ikinci hatta üçüncü planda tutuyor. Peki Çocuk ve Matematik ilişkisi nasıl olmalı?

Oysa araştırmalar, akıl yürütme yeteneğinin okulda, matematik dalındaki derslerde kazanıldığını söylüyorlar.

Bu nedenle uzmanlar, çocuklukta erken aritmetik dersi verilmesinin önemine dikkat çekiyorlar.

Araştırmalar Diyor ki…

Çocuk ve Matematik üzerine yapılan araştırmalar, çocukların anaokuluna başlamadan önce matematik kavramlarına aşina olmaları durumunda sonraki yıllarda matematik ve okuma testlerinde daha iyi performans gösterdiklerini buldu.

Oregon Üniversitesi’nde matematik öğretimi uzmanı Ben Clarke, Ailelerin “Matematik veya erken aritmetik çabasının, erken okuryazarlık çabası kadar desteklenmediğine” dikkat çekerken, “Erken okuryazarlıkta önleyici bir çerçeveye yatırım yapılmasına yol açan aynı mantık matematikte de mevcuttur. Erken veya geç, çocukla matematik arasındaki ilişki, aslında erken ve geç okuryazarlıktan daha güçlüdür.” diyor.

Birçok batı ülkesinde çocuklara erken yaşta aritmetik öğretmede ısrarlı olan ebeveynler de var. Daha çok, küçük çocuklarla eğlenceli ve anlamlı matematik öğretiyorlar. Matematiğin sıkıcı olarak algılanan kavramlarını sevimli hale getirmek için tasarlanmış dijital çalışmalar hatta portal kuranlar bile var.

Aileler, topu biraz da okula atıyorlar. Matematiğin okulun sorumluluğu olduğunu düşünene çok aile var. Tamam da çok geç değil mi? Çocuk okula başlamadan önce en az 3 yıl anne ve babasından hangi matematik becerilerini alabiliyor?

Evde mutfak masasından otobüs durağına giden yolu dört işlemle toplayan, çıkaran veya ölçen sayısız unutulmaz karakterle matematiği daha erişilebilir hale getirerek, erken matematik becerilerindeki gelişimi hızlandırmak doğru bir yöntemdir. 

Eğlenceli matematik, oyunlarla matematik gibi argümanlar ve çalışma malzemeler bugün piyasada çokça yer alıyor. Amaç önceliğimizin, Matematiğin korkutucu olmadığına hem inanmak ve hem çocukları da inandırmaktır.

Ebeveynlerin matematiğe karşı duyduğu antipati veya sempati, çocukların anaokuluna ilk geldiklerinde onları rahatlıkla yansıtıyor.

Bazıları matematiğin ne anlama geldiğine ve dünyada nasıl işlediğine dair bir fikre sahipken, diğerleri sayılarla ilgili temel bir anlayıştan yoksundur. Uzmanlar, zaman geçtikçe bu açığı kapatmanın daha da zorlaştığını söylüyor.

Küçük Çocuklar İçin Sayıları Eğlenceli Hale Getirmenin Kolay Yolları

Aşağıda verilen bazı ipuçları pratik olarak, evde öğretilebilir bilgileri içermektedir. Bakalım:

  • Her eşyada veya tabiatta matematik görselleri tarayın ve arayın: Küçük binaları, blokları saymanın keyfini çıkarırken, daha büyük çocuklar rakamsal malzemeleri ikiye katlama veya yarıya bölme alıştırması yapabilir.
  • Mahallenizde dolaşırken geometrik şekiller arayın.
  • Sayma, toplama ve çıkarma içeren masa oyunları oynayın.
  • Çocuk matematiksel bir soruya cevap verdiğinde onu ödüllendirin.

Günümüzde, ülkemizde anaokullarının çoğunda matematik öğrenimi veriliyor ve beklentiler büyük oranda karşılanıyor. Ancak daha önce aileden öğrenen çocuklar anaokuluna geldiklerinde yüksek beklenti içindeler. Ama sınıfın hepsi anaokulundan önce bir matematik oyunu oynamadan gelmişse fark açılıyor.

“Sayı” Sevgisi Aşılayın!

Şüphesiz, matematikle uğraşmanın, sosyal-duygusal gelişimin yanı sıra tüm derslerin öğrenilmesinde kritik rol oynayan, işleyen bellek gibi yönetici işlevlerin gelişimi ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar da vardır.

Uzmanlar, geleceğin matematik becerilerinin güçlü bir temel üzerine inşa edilmesi gerektiğinden, sayı sevgisini ateşlemek için anaokulundan önce, evde de matematik o yaşa göre verilmelidir. Bu asla erken değildir.

Matematiği, çalışma sayfalarını karıştırmaya başlamadan çok önce çözmesi eğlenceli bir yapboz hazırlayabilirsiniz. Çocuk matematik gizemlerini çözmenin keyfini daha iyi takdir etmeye hazır olabilir. Amaç, genişleme şansı bulamadan başarı farkını kapatmaktır.

California Kindergarten Association başkanı Gennie Gorback, “Genç öğrencilerin matematik kavramlarıyla gelişimsel olarak uygun yollarla tanıştırılması gerekiyor” diyor ve ekliyor, “Sayılarla ve diğer matematiksel kavramlarla oynama fırsatlarına ihtiyaçları var. Yetişkinler, her gün gelişimsel olarak uygun matematik kavramlarını kasıtlı olarak tartışmayı alışkanlık haline getirmelidir.”

Matematiğin Eğlenceli Olduğunu Hissettirin

Çocuk ve Matematik üzerine çalışan uzmanlar, çocukları, sayıların dünyasıyla tanıştırırken eğlencenin anahtar olduğunu söylüyor. Ayrıca, matematiği günlük yaşamın bir parçası haline getirmek için yüksek sesle saymayı ve masa oyunları oynamayı öneriyorlar.  Uzmanlar, “basit tutun”, diyor

Anahtar kavramları erken öğrenmenin matematik çalışmalarında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Daha fazla dikkat toplayan öğrenciler, matematik testlerinde akranlarından daha başarılı oldular. 

Sonuç olarak; uzmanlar, matematik bilgisinin doğuştan gelen bir yetenek olmadığını söylüyor. Bunun yerine, matematiksel düşünme, en karmaşık problemi çözecek kadar iyi gelişene kadar güçlendirilebilecek bir alandır.

Kaynaklar

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797614551371

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2332858417706899

 

Sergen Sazak / Yeni Eğitim Dergisi Yazarı

Bir Cevap YazınCevabı iptal et