Çocuk Filmleri – Çocukları Zihinsel ve Sosyal Yönden Geliştiren 6 Film

Çocuk Filmleri – Son 10 yıldan bu yana çocuklara yönelik film sayısında müthiş bir artış var. Ancak çoğu ABD menşeli, animasyon türü filmlerin çocuklara izletilmeden önce ebeveynlerin mutlaka izlemeleri gerekir. Aksi takdirde istenmeyen sahneleri gören çocuğunuza kötü bir katkıda bulunmuş olursunuz. Kaş yapayım  derken göz çıkarmayın.

Özellikle süblimene mesajlar veren veya eşcinsellik gibi ahlaka ve edebe sığmayacak sahneler içeren filmleri izletmek çocukta derin yaralar açabilir.

Ancak gerçekten de çocukların çeşitli konularda bilgiler edinmelerine yardımcı olabilecek çok sayıda eğitici film var. İyi filmler çocuklara harika ahlaki dersler verebilir ve bu nedenle çocuğunuzun film izlemesini tamamen durdurmamalısınız. Filmler ayrıca çocukların sosyal olmalarına ve davranışlarını iyi bir şekilde dönüştürmelerine yardımcı olabilir. İşte çocuğunuzun izlemeyi seveceği harika filmler:

1- Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)

YouTube video player

Çocuk Filmleri – Bu filmin vizyona girdiği anda herkesin evine ulaşması uzun sürmedi. Kayıp oğlunu arayan bir babanın hikayesi dünyayı kasıp kavurdu ve kısa sürede tüm zamanların en iyi aile filmlerinden biri haline geldi.

Çocuğunuz Bu Filmden Ne Öğrenecek?

“Finding Nemo”, ebeveynlik kavramı etrafında dönen harika bir hikayedir. İlk sahneler, ebeveynlerinizi dinlemenin ve hayatınızı çevreleyen tehlikelere karşı dikkatli olmanın ne kadar önemli olduğunu belirler. Hikaye ilerledikçe, çocuklara zorluklar karşısında cesur olmayı öğretir. Başınız belaya girdiğinde size yardımcı olan arkadaşlarınıza değer vermek de bu filmin öğrettiği değerli bir ders.

Uygun YaşBu film, beş yaş ve üstü çocuklar için en iyisidir.

2-Oyuncak Hikayesi-2 (Toy Story-2)

Çocuk Filmleri – Çocuklar için en büyük animasyon eğitici filmlerden biri olan Toy Story 2, daha iyi animasyon ve evlerin ötesine geçen ve oyuncakları kendi konfor bölgelerinin dışına çıkaran bir hikaye ile gelen orijinal filmin harika bir devamı oldu.

Çocuğunuz Bu Filmden  Ne Öğrenecek?

Her üç “Toy Story” filmi de harika olsa da, ikinci film üçlemede özel bir yere sahip. Ailenin anlamını genişleterek sadakat ve dostluk kavramlarını çok akıllıca açıklıyor.

Çocuklar, Woody’nin farklı bir sete ait olsa bile tüm eski oyuncakları neden ailesi olarak bulduğunu ve onlarla daha iyi bir hayat sürebileceğini anlamak için bir gala zamanı geçirecekler. Ve Buzz ve Woody’nin paylaştığı dostluk da arkadaşlığın önemini öğretir.

Uygun Yaş

Beş yaşındaki çocuklar, hatta okul öncesi çocuklar filmin tadını çıkarabilir.

3- İnanılmaz  (The Incredibles)

Çocuk Filmleri – “The Incredibles”, yetişkinlerin çocuklar kadar sevdiği ve yayınlandığında gişe rekorları kıran bir filmdi. Son devam filmi, orijinali ile aynı çekiciliğe sahip.

Çocuğunuz Bu Filmden Ne Öğrenecek?

Filmin tamamı süper güçlere sahip bir ailenin etrafında döndüğü için, çocuklarınız onu izlerken harika vakit geçirecekler. Filmi izlerken ailenin tüm üyelerinin kendilerini güvende tutmak için nasıl birlikte çalıştığını öğrenecekler. Aynı zamanda onlara süper güçlerin getirdiği sorumluluğu ve onları iyi işler için kullanarak nasıl iyi bir insan olabileceğini öğretir.

Uygun Yaş

Yaklaşık 6-7 yaş arası çocuklar filme bayılacak.

4-  Willie Wonka ve Çikolata Fabrikası -(Willie Wonka and The Chocolate Factory)

Roald Dahl’ın popüler kitabına dayanan film, karakterlerin harika bir şekilde resmedilmesiyle her yerde izleyicileri büyüledi ve izleyicilerin tamamen içine girmesine izin veren bir dünya oluşturdu.

Çocuğunuz Bu Filmden Ne Öğrenecek?

Dürüstlüğün önemi ve ruhu, filmin temel taşıdır. Charlie, Willie Wonka’nın çikolata fabrikasına girmek için altın bileti kazandığında, fabrikanın sırlarını sızdırmak ve yoksulluğundan kurtulmak için her şansı vardır. Ancak dürüst ve doğru kalır ve bunun sonucunda büyük ödülü kazanır. Çocuklar büyüdükçe onlara dürüstlüğün önemini ve gerçeğin önemini öğretmek oldukça zor olabilir, ancak böyle bir film onlara her şeyi öğretecektir.

Uygun Yaş

Filmi net bir şekilde anlayabilmek için çocuğunuzun en az 8 yaşında olması gerekiyor.

5- Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (Snow White and The Seven Dwarfs)

Tarihi film; dünya çocukları bu filmle büyüdü. Okul öncesi çocuklar için en iyi eğitici filmlerden biri olan bu film, çocukluklarında herkesin duyduğu bir hikayeyi gerçekten hayata geçirdi. Walt Disney tarafından sunulan animasyon filmi anında hit oldu ve insanları yaptıkları yeni filmleri dört gözle beklemeye heveslendirdi.

Çocuğunuz Bu Filmden Ne Öğrenecek?

Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin hikayesi, çocuklara hayatlarının erken dönemlerinde tanıtıldı. Karakterlerinin ekranda canlandığını görmek, küçük çocukları son derece heyecanlandırır. Hayatın erken dönemlerinde iyi ve kötü kavramlarını ve hatta sizi önemseyen ailenin önemini anlamalarına yardımcı olabilir. Şarkılar, küçük çocuklarınız için harika melodiler bile olabilir.

Uygun Yaş

Dört yaşındaki çocuklar bile filmi izleyebilir.

6- Aslan Kral (The Lion King)

Bu filmin Akademi Ödülüne layık olmasının bir nedeni var. Harika animasyon ve ilham verici müzikle desteklenen harika bir hikaye, onu defalarca izlenebilecek bir film haline getiriyor.

Çocuğunuz Bu Filmden Ne Öğrenecek?

Simba, çocukların anında seveceği bir karakter. Büyüdüğünü, sorunlarla yüzleştiğini ve haklı olduğunu iddia etmek için geri döndüklerini görüyorlar. Sevginin ve arkadaşlığın önemini öğretebilir ve sınırları olmadığını gösterebilir. Son olarak, çocukların en kötü korkularıyla yüzleşmekte rahat olmalarına ve sonunda kazanmalarına da olanak tanır.

Uygun Yaş

Küçük çocuklar filmi sevecek olsa da, sekiz yaş ve üstü çocuklar filmi daha iyi anlayacaktır.

Her film, çocuklar için yeni bir hayat dersi getiriyor ve izledikten sonra film hakkında bir aile tartışması yapmak da harika bir fikir olabilir.

 

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et