Çevre ve İklim Değişikliği Dersi Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yeşil kalkınma’ adını verdiği hamlenin eğitimsel ayağını oluşturan, gezegenimiz açısından son derece kritik bir konu olan İklim Değişikliği konusunda bilinç kazandırmayı ve eğitimli bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Çevre ve İklim Değişikliği dersi Ortaokul seviyesi için başladı. Bugünden itibaren 6,7 ve 8. sınıflar bu dersi görmeye başlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul ve ortaokullarda okutulan çevre eğitimi dersinin adı, Paris İklim Anlaşması kararları, MEB’in Stratejik Planı, çeşitli kurum ve kuruluşların eylem planları ve şura kararları dikkate alınarak, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında “çevre eğitimi ve iklim değişikliği” olarak değiştirildi.

Alınan bilgilere göre yılda 72 saat olarak verilecek olan ders  “insan ve doğa”, “döngüsel doğa”, “çevre sorunları”, “iklim değişikliği”, “iklim değişikliği ve Türkiye”, “sürdürülebilir kalkınma ve çevre dostu teknolojiler” başlıkları ile 6 ünite olarak müfredatta yerini aldı.

Çevre ve İklim Değişikliği Dersi

BİLİNÇ KAZANDIRACAK

Konuya dair memurlar.net’e konuşan Ümraniye’de bulunan Nihat Sami Banarlı Ortaokulu’ndaki ilk çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersinde, AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Fen Bilimleri Öğretmeni Ayşe Kalaycı;

“Çevre bilincini küçük çocuklarda edindirmek çok daha kolay. Daha disiplinli, daha bilinçli, bir şeyler yapma konusunda daha hevesliler. Dolayısıyla 6. sınıflarda başlayıp hem kendileri bilinçlenecek hem de çevrelerini bilinçlendirecekler. Öğretmen merkezli değil de öğrencinin yaparak, yaşayarak öğrenebileceği, geziler düzenleyebileceğimiz veya problemin çözümüne dair projeler üretebileceğimiz bir ders haline getirmeyi hedefliyoruz. İlk önce beyin fırtınası ve buluş yoluyla, konuyu çocuklarla tanımaya çalışacağız. Tanıdıktan sonra çocuklar afiş çalışması gibi etkinlikler yapacak. Sadece sınıf içinde değil okul koridorlarında da bu posterleri sergileyip diğer çocukların da bilinçlenmesini sağlayacağız. Daha sonra çocuklardan slayt gösterileri hazırlamalarını isteyeceğim çünkü çocuklar teknolojiyi de çok iyi kullanabiliyorlar. Konferans salonunda diğer öğrencilere de gösteri yapacağız.” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et