Bursu krediye çevrilen öğrenciler dikkat: KDK’dan tavsiye karar

Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerinde okuyan öğrencilerden büyük kısmı her yıl KYK tarafından açılan burs hizmetine başvuruyor. Burs başvurusu kabul edilmeyen öğrenci ise eğer şartları karşılıyorsa öğrenim kredisi alıyor. Burs almaya hak kazanan öğrencilerde aranan şartlardan biri ise ‘derslerinde başarılı olmak’. Belirli bir başarısızlık seviyesinden sonra KYK tarafından verilen burs otomatik olarak öğrenim kredisine çevriliyor.

İşte bu durum 2015’te burs başvurusu yapan bir öğrencinin de başına geldi. Burs hakkı kazanan öğrenci, 2015-2016 öğretim yılının sonu itibarıyla başarılı bir ders grafiği çizemeyince, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bursu otomatik olarak öğrenim kredisine çevrildi.

Ardından mezun olan öğrenciye 27 bin lira borç çıkarıldı. Bunun üzerine öğrenci mağdur olduğunu belirterek Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvurdu. Öğrencinin başvurusu reddedildi.

KDK’YA BAŞVURDU

Kamudaki uyuşmazlıkları çözmek için kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) bu konuda bir kez daha vatandaş lehine karar verdi. Öğrenci durumu KDK’ya aktardı. KDK, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bir tavsiye mektubu yazarak, öğrenciye üniversite tarafından başarısız olduğuna dair bildirim yapılmadığını, bu nedenle öğrencinin mağdur olduğunu söyleyerek, borcun affedilmesini istedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et