Bursluluk Sınavı başvuru onayı nasıl yapılır? İOKBS başvuru onay işlemleri

Milli Eğitim Bakanlığı önceki gün önemli bir duyuru yayınlayarak, İOKBS olarak da bilinen bursluluk sınavı başvuru onayı işlemlerinin 13 Mayıs 2022’ye kadar tamamlanabileceğinden söz etti. Bursluluk sınavı başvuru onayı için henüz işlem yapmayan okul müdürleri ise nasıl yapılır? sorusuna yanıt arıyor. İOKBS başvuru onay işlemleri için takvim başladı.

Bursluluk Sınavı başvurusu önceki gün MEB tarafından açıldı. Gerek e-Okul’dan, gerek şahsen okul müdürlüklerinden başvuru açık durumda. Başvuru yapan öğrencilerin bu müracaatı okul müdürleri tarafından onaylanmalı. Peki bursluluk sınavı başvuru onayı nasıl yapılacak?

Bursluluk Sınavı başvuru onayı

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI

Bu yıl ilk kez başvuru yapacak olan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile 9-10-11. sınıf öğrencileri aşağıdaki şartları taşıyorlarsa müracaat gerçekleştirebilirler;

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b. Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,

c. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,

ç. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,

d. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU ONAYI NASIL YAPILACAK?

Kabul edilen mecralardan başvurusunu yapan kişiler artık okul müdürlerinin başvurusunu kabul etmesini bekleyecekler. Okul müdürleri müracaatların uygun olup olmadığını inceleyecek. Bursluluk sınavı başvuru onayı yapacak olan müdürler, MEB tarafından belirlenen tarihler arasında şu yöntemi izleyecek;

e-Okul Sınav İşlemleri Modülü altında yer alan PYBS Onay İşlemleri ekranından okul/kurumda onay bekleyenler seçeneği seçilir ve başvurular listelenir.

Ardından listelenen kayıt açılır, bilgileri kontrol edilir. Eğer bilgilerinde yanlışlık yok ise başvuru onay işlemleri kısmındaki “Onaylandı” seçeneği seçilerek “Kaydet” butonuna tıklanır.

Eğer başvuru sehven reddedilmiş ise Listeleme ekranından “Reddedilenler” seçeneği seçilerek Reddedilenler listelenir ve hatalı reddedilen kayıt açılarak Değişiklik İçin Başvuruyu Aç seçeneği seçilerek kaydedilir. Böylece velinin yeniden düzeltme imkanı sağlanmış olur.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et