Boş Derse Giren Nöbetçi Öğretmen Ek Ders Alır Mı? MEB Yanıtladı

Ülkemizdeki okullarda zaman zaman öğretmenlerin raporlu veya raporsuz devamsızlıkları nedeniyle belirli saatlerde okullarda ve sınıflarda boş dersin olması son derece olağan ve sık rastlanan bir durum. Okul yöneticileri bu durumun önüne geçmek için o an nöbetçi öğretmen adını verdiğimiz eğitimciyi boş derse sokuyor. Bu şekilde derse girenler ise boş derse giren nöbetçi öğretmen ek ders alır mı? sorusuna yanıt arıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı son yayınladığı görüş yazısında boş derse giren nöbetçi öğretmen ek ders alır mı? sorusuna da yanıt verdi.

Boş Derse Giren Nöbetçi Öğretmen Ek Ders Alır Mı? MEB Yanıtladı

BİR ŞART VAR

Milli Eğitim Bakanlığı bugün 3 önemli soruya yanıt verdi. Bakanlığın cevapladığı sorular arasında boş derse giren nöbetçi öğretmenin durumu da vardı.

Bakanlık böyle bir durumun, yani nöbetçi öğretmenin ek ders girmesi durumunun ek ders vermeyi gerektirdiğine karar verdi. Fakat burada kural; Boş derse giren nöbetçi öğretmenin müfredatı uygulaması. Yani öğretmen, hangi branş öğretmeninin yerine ek derse girdiyse, o gün o öğretmenin uygulaması gereken müfredatı uygulamalı.

Bunu yapan öğretmenlere boş ders için ek ders verilebilir.

Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı açıklaması şu şekilde;

“Bu çerçevede nöbetçi öğretmenlerden boş geçen derslere girenlerin, o günler için yürütülmesi öngörülmüş olan müfredatı aynı şekilde uygulamaları şartıyla, okuttukları derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi, aylık karşılığı ders görevinin üzerinde okuttukları derslerin ise söz konusu Kararda belirtilen saat sınırlarım geçmemek üzere ek ders ücreti karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak nöbetçi öğretmenlerin, ders okutmaksızın salt öğretmeni olmayan sınıfların düzenini sağlamak üzere sınıfta bulunmalarının bu kapsamda değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.”

Bir Cevap YazınCevabı iptal et