Bitkilerle Sohbet – Dünya Günü İçin İnsanlığa Bir Ağaçtan 10 Ders

Bitkilerle Sohbet – Siz hiç bir çiçekle, bir ağaçla sohbet ettiniz mi? Onlara sevgi ile bakıp gönül gönle konuştunuz mu? Siz, bir bitkinin hal diliyle espri yapabileceğini düşündünüz mü? Siz, bir bitkinin penceresinden insanlara bakabildiniz mi? Siz, bir bitkinin insana ders anlattığına tanık oldunuz mu?

Şair ve mizah yazarı, konuşmacı, Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi yönetim kurulu üyesi olan Durdu Güneş’in 2013 yılında yayınlanan “Bitkilerle Sohbet” kitabında bunlara tanık olacaksınız.

Kitaptan bir bölümü zevkle sunuyoruz:

Bitkilerle Sohbet – Bir ağacın gölgesinde adam felsefe kitabı okuyordu. Sorular üstüne sorular adamın kafasını karıştırmıştı. Başını kaldırıp ağaca baktı.

— Keşke ağaç olsaydım, hiç düşünmeden yaşasaydım dedi.

Birden ağaç dile geldi:

— Ben düşünmüyorum belki ama düşünen insanlara o kadar çok ders verebilirim ki, dedi.

Adam heyecanla:

— Seni dinlemek isterim, dedi.

Ağaç konuşmaya başladı:

— At o felsefe kitabını elinden, şimdi bana bak ve beni dinle

sana on tane hayat dersi vereceğim, dedi.

Adam heyecanlanarak:

— Tamam dedi.

Ağaç:

— Dinle o zaman, dedi ve hayat dersini sıralamaya başladı:

1- Ağaç yaş iken eğilir ya da doğrulur.

Bitkilerle Sohbet – Her şeyin bir zamanı vardır.  Hayat öğrenme sürecidir ama zamanlaması çok önemlidir. Siz de bilirsiniz ki “yaşlı köpeğe yeni oyunlar öğretilmez.” “Yaşlı kurda yol öğretilmez.”

2- Düşen ağaca balta vuran çok olur.

Onun için hayatta düşmemeye dikkat etmek gerek; güçlüyken gölgene sığınanlar düşerken baltayı alıp sana koşarlar.

3- Bizi yok etmeye çalışan baltanın sapı bizdendir.

Bitkilerle Sohbet – Her zaman dış düşmandan korkmayın. İç düşman daha tehlikelidir. Sizin gibi görünüp size hainlik edecek insanlara dikkat edin. Dişi kıran pirince en çok benzeyen beyaz taştır.

4- “Ulu çamlar fırtınalı diyarlarda yetişir” (Cemil Meriç)

Bitkilerle Sohbet – İnsanı geliştiren mükemmelleştiren zorluklardır. Büyük adamlar büyük engellerle karşılaşıp onu aştıkları için büyük adam olurlar. Büyük devletler büyük badireleri atlatarak büyük devlet olurlar. Uçurtma rüzgâr engelini aşmak için yükseğe çıkar. Engelleri fırsat bilmelisiniz.

5- Bir ağacın kökü ne kadar derinse boyu o kadar yükseğe çıkar.

Bitkilerle Sohbet – Kökleri zayıf olan büyüklüğü taşıyamaz. Onun için kökünüze sahip çıkmalısınız. Kökünü unutan ya da yok sayan bir ağaç ayakta kalabilir mi? Bir ağaç tüm gücünü kökten alır. Sizin de tarihiniz olmazsa nasıl geleceğiniz olacak? Tarihinizi yok sayar ya da unutursanız nasıl geleceği inşa edebilirsiniz?

6- Ağaç yapraklarıyla gürler.

Bir insan da ailesiyle, sosyal çevresiyle güzel olur; onlarla tamamlanır. Onlarla varlığını hissettirir. Onun için sosyal ilişkileriniz önemlidir.

7- Hiçbir ağaç acaba bahar gelecek mi, çiçek açacak mıyım diye düşünmez.

Bitkilerle Sohbet – Kök, gövde ve dallar görevini sessizce ve sabırlıca yaparlar. Siz de baharın gelmesini bekliyorsanız görevinizi şamata yapmadan sessizce, hakkıyla ve sabırla yapmalısınız.

8- Meyveli ağacı taşlarlar.

Bitkilerle Sohbet – Bilgili, becerikli, başarılı insanlara haset eden çok olur. Bir işe yaramayan, niteliksiz, silik insanlar kimsenin umurunda olmazlar. Onun için başarılı insanlar atılacak taşlara mukavemet edemezlerse başarılarını sürdüremezler.

9- Her ağaç kendi toprağında büyür.

Bitkilerle Sohbet – Ağaç ancak uygun toprağı bulması halinde gelişmesini sürdürür. İnsan yetenekleri de öyledir; ağaç tohumu gibidir. Uygun zemin bulursa gelişir, yoksa çürür gider.

10- Beşikten mezara kadar ağaca muhtaçsınız.

Bitkilerle Sohbet – Çocukken beşikte, ölünce tabutta bizimle berabersiniz. Bize hep odun gözüyle bakmayın. Biraz da ibret gözüyle bakın.

Sözü şöyle bitireyim, insanların kulağına küpe olsun.

“Her şey bir ağacı sevmekle başlar.”

Bundan sonra bir ağacın yanından geçerken durun ve şarkımızı dinleyin.

Adam ağaca tekrar baktı, “Aslında odun olan bu ağaç değil benmişim meğerse” diye geçirdi içinden.

 

Bir Cevap Yazın