BİLSEM Yaz Okulu Açılacak: Detaylar Geldi

Bu yıl özellikle eğitim kayıplarını telafi etme yönünde önemli adımlar atmayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı BİLSEM Yaz Okulu ile bu çabayı taçlandırmaya hazırlanıyor. BİLSEM Yaz Okulu ile ilgili bilgi Bakan Mahmut Özer’den geldi. Bu sene ilk kez açılacak olan bu okullar ile ilgili bilgi veren Bakan Özer, ülkenin neresinde olursa olsun öğrencilerin bu yaz eğitimlerine katılabileceklerini belirtti.

Ülke genelinde 355 adet BİLSEM’de yaz okulu açılacak. Bu konu ile ilgili açıklamalarında Bakan Özer;

“Tüm Türkiye’deki 355 tane bilim sanat merkezinde bilim ve sanat adında 2 dersin 2. sınıftan, 12. sınıflara kadar tüm öğrencilerimize Türkiye’nin neresine giderlerse gitsinler yazın katılabilecekleri ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekleri bir kurs açıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BİLSEM Yaz Okulu

20 Yılda Kat Edilen Mesafe

Öte yandan 20 yıllık eğitim politikasına değinen Bakan Özer;

Son 19-20 yıldaki eğitim seferberliği ile eğitime erişimin önündeki engellerin tamamının kaldırıldığını dile getiren Özer, bugün okul öncesi okullaşma oranının yüzde 92, ortaöğretimdeki okullaşma oranının yüzde 90, yüksek öğretimdeki okullaşma oranının da yüzde 48’lere ulaştığını belirtti.

BİLSEM Yaz Okulu Açık Olacak

Bu yaz ilk defa okul açılacağının altını çizen Bakan Özer;

“Bu sene ilk kez yaz okul açma kararı verdik. Tüm Türkiye’deki 355 bilim sanat merkezinde bilim ve sanat adında 2 dersin ikinci sınıftan, 12. sınıflara kadar tüm öğrencilerimize Türkiye’nin neresine giderlerse gitsinler yazın katılabilecekleri ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekleri bir kurs açıyoruz. İlave bir açılım daha yaptık. Biliyorsunuz matematik seferberliğini başlattık. Yıllardan beri kronik, kaygı üreten, artık üstesinden gelmemiz gereken, aslında çok da basit olan yolda yürümemizi, hayatı anlamamızı, hayatı yorumlamamızı kolaylaştıran matematiği herkese öğretecek şekilde yeni bir açılımla yola, seferberlikle yola devam edeceğiz. Bunun için de 4. sınıftan, 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerimizin yazın matematik yaz okuluna katılabilecekleri yaz okullarını açıyoruz.” dedi ve bu yıl yapılacak yenilikleri aktardı.

Yabancı Dil Eğitimi

Ülkemizin eğitim alanında sorunlarından biri olan yabancı Dil Eğitimi ile ilgili konuşan Bakan Özer;

“Yabancı dille ilgili sıkıntımız var bizim yıllardan beri. İstiyoruz ki biz şu sorunlarımızı birer birer çözelim artık. Bunlar geride kalsınlar. Yeni şeyler söyleyelim. Tüm sınıf seviyelerinde, tüm eğitim kalemlerinde bu yaz yine destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında İngilizce yaz okulu açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et